Matpriser som stiger
Troll använd flitigt när det finns brist på argument. tycker det är tråkigt att du kletar på mig det.
kan du föra en saklig diskussion med någon utan att förolämpa denne/tillskriva denne negativa egenskaper?
För att vara riktigt uppriktig, hur långt är du beredd att gå för denna s k solidaritet för ukraina? När dina baen börjar bli hungriga? När du tvingas sälja din bostad? Kanske bli hemlös? Anser du att det är en bra sak att sända vapen till ett land i konflikt? Både etiskt (får det slut på konflikten?) och signalpolitiskt?
Tro mig när jag säger detta, det ligger inte i vårt egenintresse att skapa en egen konflikt med Ryssland. Kan du komma med ett hållbart argument för detta?
det andra jag undrar är - vad exakt vet du om alla turer i Ukraina som lett fram till detta? Vad exakt vet du om vad som faktiskt pågår just nu i Ukraina? Jag vill höra dig svara på dessa frågor.
Min familj kommer varken att behöva gå hungrig eller bli hemlös för att västvärlden stödjer Ukraina. Vilka i tex Sverige tror du kommer att behöva göra sig av med sina bostäder pga att väst står på Ukrainas sida? Har du fler skräckscenarion att skrämmas med?
Ja jag tycker att det är bra att skicka vapen till ett land som blir anfallet, ockuperat och sönderbombat så att de får hjälp att försvara sig. Tycker du att andra länder ska blunda medan Ukraina förstörs och ockuperas?
Sverige har inte skapat någon konflikt med Ryssland. Ryssland har däremot skapat en konflikt med västvärlden.
Nej jag tänker inte skriva en uppsats här om historiken bakom Rysslands invasion eller om vad som pågår nu i Ukraina, det får du ta reda på själv.
Så dumt av mig att tro att du är ett troll, nu är mitt tidigare inlägg bortplockat (moderatorerna tyckte tydligen också att jag var dum) men eftersom du citerade det, kan det fortfarande läsas.