Inlägg från: Anonym (Mini) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Mini)

    Egna barn går inte ihop med extrabarnet

    Svårt för oss att veta om era barn bara är bortskämda som någon skriver men min spontana tanke är sluta hjälp andras barn och prioritera era egna just nu. 
    Har själv varit ett sådant barn där föräldrar led av något sorts hjälparsyndrom och de skulle alltid ställa upp för andras barn och annat. Men för sina egna barn fanns varken tid eller engagemang. Det syntes väl inte utåt på samma sätt.
    Därav blir mitt svar ganska färgat av egna upplevelser. 
    Förstår att det är ingen rolig sits men ta upp med socialtjänsten. Kanske bättre att vara stödfamilj längre fram när era barn är vuxna. Är det dessutom ett "jobbigt" barn så är det ju inte konstigt om de inte orkar. 
    Samtidigt många av dagens unga orkar ju nästan inget när det kommer till att ställa upp lite. Som sagt svårt att råda dig, kontakta soc för stöd om hur ni ska göra. 

Svar på tråden Egna barn går inte ihop med extrabarnet