Vad kan vi göra för att hjälpa ensamma män?
Det finns redan litteratur, filmer och tv-serier om män med quirks som får relationer eller möjlighet till det med kvinnor som försöker tränga igenom deras murar. De är otillgängliga och aspiga, för burdusa, för timida, har tvång och fobier. (Dessa berättelser finns också om liknande kvinnor.)
Det som däremot inte finns är positiva bilder av män med quirks som surar, stalkar eller utövar sitt inbillade ägande efter en chatt, ett telefonsamtal, en dejt, en artighet på Seven-11 eller på en gemensam arbetsplats. Det finns heller ingen positiv bild av kvinnor som försöker tränga igenom en gamers murar av pizzakartonger och som fastnat på stolen både av klibbet från Mountain Dew och sin prio ett i livet.
Det finns dock inga negativa bilder av att mötas i sitt gemensamma intresse av spel eller lösa brott och hacking (utom i skildringarna av grooming och spel/internet förstås, men den bilden är ju också skildrad i all form av nätdejting, forum för att dela bilder etc).
enligt traditionella mått. Inte "uddisar" som jag tydligt skrev om.