• Jax93

    Hemska smärtor

    Hej! Är i vecka 3+4 (om jag har räknat rätt), plussade 19/8 så allting är jättenytt fortfarande. Men sedan 18/8 har jag haft så otroligt ont över livmodern. Det känns som mensvärk, men x 10. Har alltid haft problem med mycket mensvärk, detta är nästan värre dock. Det gör inte ont hela tiden, utan är lugnt en stund sen börjar det komma krypande, gör lite småont, sen stegras det och gör så förb*nnat ont i kanske 20 min. Smärtan är värst tidig morgon då jag vaknar av det. 

    Har läst att molvärk och så är vanligt, men det här är inte molvärk. Har provat alvedon och värmekudde som smärtlindring men det hjälper inte mycket. Nån som varit med om samma? Tips på smärtlindring?

    Tack! Hjärta

  • Svar på tråden Hemska smärtor
  • Jax93
    Anonym (C) skrev 2022-08-21 19:43:11 följande:

    Hej! 


    Sådär hade jag också precis under dom dagarna som du beskriver. Åkte in och ut på akuten men allt så bra ut. Smärtorna var fruktansvärda. Det enda som tog udden av dom var en kokhet värmekudde som jag la över livmodern (kanske inte så bra för fostret, men jag behövde det för att inte svimma). Och barnet i fråga är nu min son på 4 år. Lycka till


    Tack för svar! Känns lugnare nu, tänker att så länge jag inte blöder så borde det vara lugnt. Hur länge höll det i sig för dig, om du minns? Glad 
  • Jax93
    Anonym (Länge) skrev 2022-08-21 21:10:49 följande:

    Hej!
    Sådana smärtor som du beskriver hade jag också, väldigt extremt ont I magen, och på frågan om hur länge det höll i sig,.. jag går in i vecka 18 imorgon och jag har fortfarande förbannat ont i magen, mensvärk x10, det kommer och går varje dag, även i ryggen. Frågade läkaren som påstår att jag iaf får lida till minst vecka 20 då jag var så smal från början så det töjer och har sig mera då. 

    Jag hoppas det släpper för dig snart : )


    Tack för svar! Skönt att veta att det är fler som upplevt samma i alla fall, men trist att ha ont så pass länge. Hoppas det släpper snart för dig med! Glad
Svar på tråden Hemska smärtor