Ja för alla vet ju att det bara är till att ryta till åt personen att skärpa sig förfan, så har man botat dennes PTSD sen.
Vilket jävla inkompetent dravel, rent ut sagt. 
En rädd hund blir Inte räddare för att du klappar och smeker den, i avsikt att lugna. Eller att du visar att du ser och förstår, och hjälper hunden med situationen. Att själv agera lugnt och tryggt går absolut utmärkt att kombinera med tröst och stöttning. Finns forskning på sånt här. I TS fall så har hunden stora problem, lugnande mediciner/preparat kan behövas i ledet att få hunden till att inte uppleva lika stark rädsla längre. 
Själv haft en hund bli förstörd av en idiot som sköt en raket på honom. Helt orädd hund tidigare. Enda hunden hittills som varit rädd på det där sättet. 1 av totalt 9. Den ende av våra nuvarande 7 hundar som blivit känslig för höga/skarpa ljud är 12 åringen. Har kommit på ålderns höst.