Anonym (Kvinna ...) skrev 2022-11-19 17:14:50 följande:
Håller inte med. Det är nog vanligare/vanligast att den med borderline misshandlar sig själv i första hand. Både rent psykiskt genom dålig självkänsla, tomhetskänslor, självskadebeteende, extrem rädsla att bli lämnad m.m.
Jag har själv haft (!) borderline men friskförklarad sedan flera år. Jag har haft en del långa förhållanden och alla mina ex har svårt att glömma mig, vill försöka igen och höjer vårt förhållande och mig till det bästa de varit med om.
Hade ett ex som förmodligen hade borderline. Grejen med henne var att hon var så extremt skicklig på att manipulera så trots att hennes ex blev som skal efter att ha varit med henne så är det endast ett fåtal (ja, hon har väldigt många ex haha) som vittnar om att de blivit psykiskt misshandlade, och många vill ha henne tillbaka och har svårt att glömma henne.
Alltså, jag har aldrig sett det där självskadebetéendet du talar om där borderline-tjejen tar ansvar över det själv Utan att det går ut över partnern. Men vem vet, du kanske är undantaget till regeln.
Allt det du säger är sant om att man i första hand misshandlar sig själv. Men sedan är det i första hand partnern som bär ansvaret för ens dåliga självkänsla, tomhetskänslor, självskadebetéende, rädslan för att bli lämnad osv. Och det är där den psykiska misshandeln börjar, och rättfärdigandet för borderline-tjejen.
Om du aldrig ansåg att det var din partner som bar skulden, utan du mådde bara dåligt, helt UTAN att KRÄVA av din partner att fixa dig, utan helt enkelt bara att du mådde dåligt i dig själv. Ja då har du inte psykiskt misshandlat din partner.
Min bild av borderline-tjejer är att de använder killar som redskap för att bli trygga, och iom att man inte kan bli trygg på det viset så kan en borderlinetjej släppa en kille på en extremt kort tid, för att sedan hitta en ny. Det finns liksom inget utrymme för en borderlinetjej att känna Äkta kärlek. Det är för mycket jobbiga känslor ivägen.