Granskad av Skattemyndigheten
Lassemaja007 skrev 2022-12-04 20:32:34 följande:
1. De borde rimligtvis ta in i beaktningen att de 200tkr inte är ren vinst och straffskatta på det? Kommer beloppet kunna räknas av om jag visar på nya inköp pengarna gått till?
Har du köpt en klocka för 10 000 kr (som exempel), lagt 500 kr på reparationer och sedan sålt för 12 000 har du ju inte gjort 12 000 i vinst utan 1 500 kr.
Krognotor och liknande borde rimligen inte räknas med men det är bra om du kan visa på att det sannolikt rör sig om en krognota. Om du t ex har en transaktion på ditt konto som visar att du har gjort en betalning till en krog och din kompis har swishat dig halva summan samma datum bör du bifoga kontoutdrag som visar krogbetalningen.
Men allra bäst är nog att lägga ett par tusenlappar för att konsultera en skattejurist när det rör sig om så stora summor.