• Anonym (Moira)

    HJÄLP

    Anonym (NOG) skrev 2023-01-20 16:17:39 följande:
    Jag pratade med honom och tog upp det igen via mail eftersom han aldrig är hemma. Han är på utbildning hela tiden.
    Och då skrev jag att vi behöver komma överens kring upplägget och även kontakta mäklare osv. Och hans svar är.
    -att han inte ser hur detta ska lösa sig innan han är färdig med utbildning. Han säger att det blir svårt för mig att klara mig på egen hand, utan bostad, ekonomi, utan bil och ingen som kan hjälpa mig att fixa kring bilen om jag skulle få tag i en bil.
    Och han kommer minsann inte ha råd med egen bostad under tiden som han studerar och han tycker att vi borde avvakta. Han säger att vi bli ändå som skilda trots att vi bor ihop. Han är borta på veckorna och kommer hem vissa helger och så säger han att om jag träffar någon ny så får han hyra lägenheten som finns att hyra i föreningen.

    Sen skriver han att våra barn får antingen en pappa som är arbetslös och inte har någon ekonomi. Eller en pappa som har god ekonomi och bra jobb och bostad. Han menar på att vi inte ska stressa oss igenom skilsmässan och han tycker att jag borde hitta en kille tills dess som kan hjälpa mig ekonomiskt.

    Att detta kommer påverka våra barn om jag stressar mig igenom detta och att jag behöver tänka på vårat barn.

    Alltså ursäkta men hur resonerar människan? 
    Du förstår ju att du måste rodda detta själv. Så är det ju tyvärr när man är den som vill ta initiativet till en skilsmässa. Det är bara att sätta igång, kontakta mäklare mm. 

    Du kan inte förvänta dig att den som INTE vill skiljas ska initiera allt. Det kommer inte att ske. 

    Jag skulle bara svara att jag förstår hur han ser på saken, men att vi ändå måste gå vidare med det här och att du kommer kontakta en mäklare i veckan som kommer. Din ekonomi är ditt problem och hans ekonomi är hans problem. 
  • Anonym (Moira)
    Anonym (Man51) skrev 2023-01-12 08:44:08 följande:

    Barnen tål mycket mer än vad vi tror 
    och förklarar / pratar du bra med barnen eller sedan längre fram när du har energin och orken så löser det sig 
    du hör ju på dig själv att det finns bara ett alternativ 
    och det är du själv som måste ta tag i det 
    strunta totalt vad din sambo tycker och tänker 
    det är de han lever på
    att få djävlas med dig 
    måla upp en målbild där du har eget boende med barnen ?till sommaren är allt mycket bättre 


    Jag vill bara kommentera det här. Barn är inte tåligare än andra. Det är nummer ett. Barn tar skada av en skilsmässa, så är det bara. Därmed inte sagt att man ska stanna kvar för barnens skull. Det är inte heller säkert att "det löser sig" bara man pratar bra med barnen. Så enkelt är det inte för alla. 

    Dessutom tycker jag det låter väldigt oempatiskt att säga att man ska strunta totalt i vad sambo tycker och tänker. Det behöver man verkligen inte göra. Då är man väl narcissistisk om något?? My way or the highway! Det handlar om att göra det man måste på ett respektfullt sätt. 
Svar på tråden HJÄLP