mammatill6 skrev 2023-01-15 16:52:22 följande:
Att du är man , vältränad och inte vill ha barn påverkar dock inte. Sen låter 35 som mycket som nyexad men låter bra att börja med
Jo det gör det förmodligen eftersom män brukar få högre lön än kvinnor. Dessutom är det ett kvinnodominerat yrke så män är förmodligen mer eftertraktade. Det är jävligt orättvist, men ett faktum tyvärr. Statistik har även visat att snygga individer rent utseendemässigt tenderar att kunna förhandla sig till högre löner. Också orättvist men sant.
Anonym (Tattaren) skrev 2023-01-15 16:06:36 följande:
35 000 rimlig ingångslön som sjuksköterska?
Är snart nyexad ssk. Har börjat fundera på vart jag ska lägga mig i ingångslön när jag förhandlar. Söker enbart inom psykiatri. Kommer från ett arbete där jag tjänar ca 28 000, outbildad. Stor erfarenhet från att arbeta med människor. Är ung man, extremt vältränad och har även möjlighet att jobba mycket då jag saknar familj och inte är intresserad av familj.
Hur bör jag förhandla? Är 35000 en rimlig ingångslön?
Har som mål att efter nått år bli specialist ssk inom psyk och sedan arbeta inom bemanning i Norge.
Du låter som en girig jävel, skrivet med glimten i ögat. Tråkigt att allt bara ska handla om pengar, pengar pengar. Inget konstigt dock, du är väl en produkt av tiden vi lever i. Samtidigt kan väl jag tycka att just människor som tar han om andra människor ska ha vettiga löner, så det blir lite paradoxalt.
Men för att svara på din fråga, rimlig? 35 låter lite mycket, men inte omöjligt.