Inlägg från: Anonym (Tåg) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Tåg)

    Min stora sorg är att inte kunna ge honom barn

    Anonym (Maria) skrev 2023-01-18 01:10:31 följande:
    Jag är kvinna och har förlikat mig med tanken att aldrig få barn så visst måste män kunna det också.

    Men annars, nu vet jag inte om det går eller hur det funkar i Sverige med lagar och så, men kan man inte få en äggdonation och göra ett barn med hans spermier och sen plantera den i TS?   Ber om ursäkt om jag inte kan rätt ord här men ni förstår nog hur jag menar
    Tror åldersgränsen för ÄD är lägre än så i Sverige. Ute i Europa gäller oftast 49 år och ett fåtal länder har drygt 50 som gräns. Tror dock inte ts är intresserad av det.
  • Anonym (Tåg)
    Anonym (Maria) skrev 2023-01-18 14:10:26 följande:
    Tror du inte, jag trodde hon var intresserad av lösningar på problemet.
    Hon har känt sig färdig och har mest dåligt samvete/skuldkänslor. Hon skriver inte uttryckligen att hon själv verkligen vill ha fler barn. Mer att hon vill ge honom barn vilket inte är samma sak riktigt. ÄD är dessutom en stor sak för de flesta. Ts kanske inte ens vet om möjligheten eller vet och det är otänkbart.
  • Anonym (Tåg)
    Anonym (Maria) skrev 2023-01-18 14:19:41 följande:
    Känt sig färdig vart står det?

    TS beskriver ett problem att hon inte kan ge honom barn på grund av att hon inte längre KAN få barn. Och som jag tolkar det så behövs det att ett barn ska vara hans genetiska barn.
    Här:
    Anonym (Flickvännen) skrev 2023-01-17 23:09:06 följande:
    Jag kände innan jag träffade honom att jag var ändå färdig med att skaffa barn.

  • Anonym (Tåg)
    Anonym (IVF) skrev 2023-01-18 17:50:24 följande:
    Grekland har 54 som gräns.

    Men man ska ju VILJA ta den risken med sin kropp och börja om med bebistid osv också.
    Precis. Eftersom ts inte specifikt skrev nåt om metoder att få barn undvek jag ämnet.
Svar på tråden Min stora sorg är att inte kunna ge honom barn