Inlägg från: mammatill6 |Visa alla inlägg
  • mammatill6

    Köpa bostadsrätt med sambon

    Ceczev skrev 2023-02-02 04:39:14 följande:

    Fast 10% är ju av bostadens pris. Ska vi då låna 85% av bostadens pris ska vi ju få låna dom 10% som åker till handpenning också även om vi ska betala de innan? 
    Bör ju isåfall prata med banken. Men jag antog att det var så då vi kom överens på 85% och inte 75%😅

    Alla vitvaror är max 2 år. Så förhoppningsvis tä ker de inte gå sönder de första de gör.

    Vi måste flytta därifrån vi bor nu, skitsvårt med hyreslägenheter så vi har inte jättemycket val. 
    Finns ändå buffert om nån händer från min sida. Vettigare att lägga de pengarna på en kyl eller frys om den pajjar än massa möbler🤷?♀️


    Tror du behöver ta ett samtal med banken så du har koll. Känns som du blandar kontantinsats o handpenning. Du måste lägga 15%själv och kan endast låna 85%. Handpenningen kommer inte tillbaka, det är ju en del av priset. Kontantinsatsenr 15 % av det ni betalar och ju en fast summa. Säljer ni med vinst är det ju samma summa du lagt o. Du ska få tillbaka.

    sen när ni väl köper måste ni betala 10% i handpenning. Men det betalar ni ju av de 15% ni har själva. Sen när köpet är klart betalar ni de sista 5 och baken de 85%ni Lånat.
  • mammatill6
    Ceczev skrev 2023-02-02 11:16:00 följande:
    Barnet har möbler? Men eftersom vi hyr möblerat har vi ju inget annat är varsina sängar och sängbord. 
    Sen ser inte jag att jag ska ha nån direkt skyldighet att förse barnet med materiella ting sålänge det inte går någon nöd på barnet?

    Jag har alltid kunnat spara pengar.
    Så kag vet inte varför min syn över pengar är dålig?

    Det är han som betalt sina räkningar, haft onödiga utgifter och spenderat dom på annat.
    Jag har inte brytt mig vad han gör med sina pengar han har kvar utöver de som måste betalas🤷?♀️

    Man kan ju aldrig lita på någon att den kommer betala sin del, det är ju alltid en chansning man får göra.
    Men eftersom han har in mer pengar än som fast går ut och inte sitter på skulder.

    Hade ju gällt densamma om vi hyr en lägenhet?
    Sköter han inte sin del får jag väl besluta om att flytta därifrån då.
    Har han klarat det innan med en ännu mer oansvarig mamma till barnet så tror jag nog att vi kommer ro ihop det tillsammans.

    Jag vill undvika att hamna i det läget att jag har införskaffat allt och han inget.
    Så hur ni tolkar det att VI är fattiga och inte har råd för att han sitter utan sparkapital vet jag inte?

    Handlar mest om att jag är ovillig att spendera mina pengar på saker vi bör köpa gemensamt.🤷?♀️
    Det är inte ditt ekonomiska tänk som ifrågasätts utan mer din sambos och att du väljer att köpa lägenhet med en som inte ens har sparat ståndet räcker till lit möbler? O h att i sång läge köpa lägenhet i dessa osäkra tider. jan Borde visa att han kan spata Innan ni köper nåt. Inte efter. med era inkomster borde ju kunna köpa möbler ändå. 
    och att du resonerar att ni tar lån istället för att du betalar är ju idioti. I slutändan blir det ju du som betalar om han inte gör det. Varför då inte att du betalar så betalar han dig på ett par månader min son lön? ingen ränta?..
  • mammatill6
    Ceczev skrev 2023-02-02 12:10:29 följande:

    Barnet har ju det han behöver och ryms just nu och det han har användning för?
    Förstår inte vad det problemet är?
    Vi ville satsa på en säng han hellre föredrar då han gärna bara vill ligga i vår säng utan att någon är där och förhoppningsvis kan börja dra sig in till sin egen säng isåfall.

    Ja jag hade ju önskat att hade sparat men vi kommer inte direkt billigare undan med att hyra just nu heller då det även där handlar elpriser också. 
    Hade givetvis kunnat lägga mer än 15% på kontantinsatsen men jag känner att jag vill ha ordentligt med pengar kvar om elen skjuter snabbt i höjd som den gjorde i december bland annat eller om bilen skulle gå sönder. 

    Vi kommer inte köpa en bostad för 5 miljoner direkt. Så lånet sticker inte iväg speciellt mycket.

    Så våra boendeutgifter skulle se lika ut om vi köper nu eller om vi skulle hyra något om man tittar vad lägenheter kostar i hyra. Som dessutom är mindre.

    Jag har inte sagt att vi SKA ta lån till möbler. Utan mer bara en tanke för det skulle bli jämnt. Men jag har ju fått ett tydligt svar på den. 

    Igårkväll kom jag ju faktiskt på att många möbler klarar sig på vindan där det faktiskt ryms och vi har annat inför flytten. Så det blir i första hand begagnat.  Det som går att få tag på.
    Innan tänkte jag att " vi rymmer ju inte att köpa hem något innan vi har flyttat"


    Du missar hela poängen med det som folk skriver. Ingen ifrågasätter att det är bra att köpa lägenhet eller att skaffa ny säng. Utan att du gör det i en situation de sambon inte har pengar sparade till en säng. Du skriver om Eleonora bilen? Hur ska sambon kunna betala om det inträffar något kostsamt? du skriver att du inte har en aning om var han gör av sina pengar, kanske läge att ta reda på det? Ni tjänar ungefär lika men du har massa sparat, han har 0. Vart tar hans pengar vägen, det är nog det viktigaste att ta reda på.
  • mammatill6
    Ceczev skrev 2023-02-02 12:51:52 följande:

    Han får vara utan sin bil om den går sönder helt enkelt🤷?♀️ 

    Jag förstår bara inte skillnaden att köpa bostaden eller att hyra en dyrare bostad i vårat läge?

    Jag har sparat sen jag började tjäna pengar. Han har inte haft en möjlighet att spara en krona innan han flyttade ifrån sitt ex. 

    Nu vet jag vad de flesta pengar tagit vägen. Men ifrågasatt ingenting förns nyligen när de börjat bli läge att packa vidare.

    Då har vi gått genom allt grundligt och sett över och pratat om vad de faktiskt kommer att innebära och vad för förväntningar som finns.
    Och även att han går med på att byta bil / samåka osv för vi ska få ner kostnaderna och även att jag ska göra vad jag kan för att få hästen närmre för att slippa bränslekostnader.

    Eftersom det inte är något tjafs eller att det verkar omständligt osv och att det inte vart ett problem hittills så känner jag ändå att det ska funka. 

    Har man levt knapert i flera år förstår jag det är lätt att lägga pengarna på precis det man känner för utan att tänka på att det kommer en annan verkligheten sen. Korkat ja. Ångrar han sig? Ja


    Men har han sparat efter han separerade alltså? Trodde han inte hade sparade pengar.
    stor skillnad på att hyra o köpa. Hyr du riskerar du inte att behöva få stora kostnader när spis, frys eller liknande händer.  Du investerar och han får rätt till vinst när ni köper.  
Svar på tråden Köpa bostadsrätt med sambon