Frånvaro på skolan ?
Ok, i utredningen är de kanske främst intresserade av hur mycket lektioner ditt barn klarar av/tagit del av och då spelar det inte så stor roll vad hen gör när hen inte är där. De vill få en bild av hur mycket lektioner barnet missat och vilken typ av hjälpinsats som behövs baserat på det. Gissar jag. Men jag har en hemmasittare, så det är en ganska kvalificerad gissning.
Tack för svar .
Ja och det är ju bra men den statistiken borde inte innefatta beslutad frånvaro och verksamhet som skolan beslutat.
Jag undrar mest hur de håller isär all frånvaro - skolans verksamhet, frånvaro från lektioner eleven har uppgjort med rektor inte ska ingå i hens schema och sjukdom hamnar alla inom? giltig frånvaro?. Men den räknas med i frånvarostatistiken som ger grund för om en utredning ska startas ?.
En utredning görs eftersom man är orolig för elevens skolgång och betygsbild, orsaken till frånvaron kvittar eftersom elevens utbildning och betyg fortfarande blir lidande och då behöver man se vad som ska prioriteras, vad som kan räddas och vilka förändringar som behöver göras. I övrigt kan du se mitt svar till Julius också.