Inlägg från: vivianne |Visa alla inlägg
  • vivianne

    Hur långt blir barnet?

    Den känner jag inte till men jag har hört följande formel:
    Tag mammans längd+pappans längd. Dela resultatet med 2. Lägg till 6,5 cm om det är en pojke, dra från 6,5 cm om det är en flicka. Där har du barnets längd som vuxen plus/minus 10 cm!

    Den stora marginalen gör resultatet rätt värdelöst, vår dotter ska t.ex. bli 165-185 cm, det hade vi kunnat lista ut utan en formel. Men lite kul är det i alla fall

  • vivianne

    heaven: Bekymra dig inte allt för mycket. Kan bara ta mig själv som exempel. Jag var 170 cm när jag började sjuan (var då 12½) och är idag "bara" 175 cm. Jag har t.ex. samma skostorlek idag som jag hade i femman...Minns inte exakt när jag kom i puberteten men det var ungefär som "alla andra", var varken först eller sist bland kompisarna. Får väl ha varit i sjätte klass någon gång.

Svar på tråden Hur långt blir barnet?