Namnet Gunnar?
Vad tycker ni om namnet Gunnar på en liten nyfödding idag? Tycker själv det är jättefint men vet inte om jag är helt ensam om det.
Vad tycker ni om namnet Gunnar på en liten nyfödding idag? Tycker själv det är jättefint men vet inte om jag är helt ensam om det.
Kom gärna med andra förslag. Andra namn som redan varit på förslag har varit Elis, Vilgot, Ture och Malte.
Om namnet är lätt att uttala på engelska är inget vi helt bryr oss om, numer är världen så internationell att det finns namn som är betydligt svårare att uttala än de vi ändå tänker på.
Jag tycker namnet Gunnar är jättefint och passar från bebis till vuxen. Vi hade med Gunnar på namnlista för 14 år sedan men då systers svärfar hette det så gick det bort.
Men fortfarande riktigt fint och gulligt. Malte, Tore, Folke och Hilding är andra favoriter.
Men tycker ni absolut ska välja Gunnar om ni är sugna på det.
Vansinnigt fult. Precis som Walter som blivit så förbannat populärt nu.
Rejäla men inte gubbiga namn. Ivan är nog det gubbigaste av de jag gillar, eller Widar kanske. Sen gillar jag Oscar, kanske Gustav.
Avskyr verkligen namn som Neo, Tino och liknande. Varför inte bara döpa barnet till Mammas Bubbis direkt?
Ah. Jag tycker namn som Oscar och Gustav blir för neutrala, för mycket namn som alltid finns och där man (iaf med Oscar) kommer få 2-3 till med samma namn jämt.
(sen Ivan är väl jättegubbigt??)
Gunnar är ett namn som passar på en medelålders gubbe. Ej till ett nyfött barn. 
Gunnar...säg att du skämtar
Jag inser till min fasa att alla gamla gubbnamn är tillbaka. För mig vore det fullständigt otänkbart att ha Gunnar som tilltalsnamn.
Som mellannamn, visst inga problem. Men inte en chans på miljonen att kalla min son för Gunnar.
Tycker samma om Folke, Bertil och liknande.
Jag känner en Gunnar, han är 70 år i år. Folke, min kusin, hade varit runt 80 om han levt och Bertil då... han hade varit i drag med 90.
Fast i ärlighetens namn kände jag en Bertil en gång i tiden, han är väl runt 55 idag skulle jag tro. Ingen kallade honom för Bertil dock, alla sa Berra.
Får väl hoppas att stackars Gunnar får ett hyfsat smeknamn också, Gurra kanske? Även om det mest används om stackare med namnet Gustav. Det är dock inte lika gräsligt som de andra namn jag nämnt.
Fattar inte heller hur man kan döpa en dotter till t ex Märta. Eller Blenda, Eivor... och liknande.
Jag är lyckligt lottad som har små barnbarn med mer "normala" namn. Det är jag glad för.
Puffar tråden. Lutar åt en Gunnar; men ni som har barn som heter det, hur ses det? Har ni fått kommentarer från utomlands om att det låter hårt?
Älskar verkligen namnet som sådant men barnet ska ju leva med det.
Ett av de vidrigaste namnen som finns enligt mig. Men smaken är som baken. Gillar du namnet kör på det men räkna med att folk i hemlighet kommer rynka på näsan när de hör vad gossen heter.