Inlägg från: Anonym (tellus) |Visa alla inlägg
  • Anonym (tellus)

    Studiebidraget till gymnasieungdom

    Min son är snart 18 år och går andra året på gymnasiet. Vi har börjat diskutera hans studiebidrag som i nuläget går in på familjens konto och han får en månadspeng som ska täcka nöjen och lite sånt.

    Han vill ha studiebidraget själv och jag funderar på vad han då ska betala för själv. Nöjen, resor, godis och sånt känns ju självklart.

    Så kläder skulle han ju stå för, fast han nästan aldrig vill ha eller tycker sig behöva nya kläder. Och hygienprodukter? Han har inga specifika önskemål utan har varit nöjd med det jag köper på ICA för kanske 100 kr/månad max. I övrigt lägger han pengar på dataspel, äta ute med vänner (några ggr per månad), bio nån enstaka gång och det räcker ju hans månadspeng till gott och väl, samt att vi skjuter till extra ibland om han ber om det.

    Det vi använder hans bidrag till i nuläget är främst mat, han äter som en häst och hans matkonto är nog högst i familjen. Så för oss skulle det bli lite kännbart om pengarna gick till honom och vi fortsätter att stå för maten och han tar över kostnad för klädinköp (nästan inga) och hygien (billigt) samt nöjen.

    Jag vill att han ska få pengarna, och lära sig hushålla, spara osv, men det känns samtidigt konstigt att han ska få 1200 kr rent in på kontot utan nästan några utgifter medan vi missar dessa pengar på matkontot där han står för en betydande andel av kostanden. 

    Hur ska vi tänka?

  • Svar på tråden Studiebidraget till gymnasieungdom
  • Anonym (tellus)
    Anonym (Stina) skrev 2023-04-13 11:08:29 följande:

    Tycker det beror på er ekonomi i övrigt. Som du säger så kan det bli kännbart när studiebidraget försvinner ur familjebudgeten. Annars är ju inte studiebidraget massor av pengar egentligen - 1250 till hygien, kläder, nöjen, resor är inte mycket i dagsläget. Men familjens ekonomi är ju det viktigaste. Ni måste utgå från vad ni faktiskt har och prata om det. Vad tycker sonen själv är rimligt? Och kan han skaffa ett extrajobb? 


    Ja, det är där jag fastnar lite, att det kommer att bli kännbart för familjens ekonomi medan han står med ganska mycket pengar till bara skoj. 

    Han är mycket resonabel och inte krävande när det gäller detta, han förstår vårt dilemma och accepterar hur jag tänker. Men jag känner att det ändå på nåt sätt är dags, och att familjeekonomin kanske får ta den smällen för att han ska få växa upp och vara mer oberoende.

    Kom på att även mobilabonnemanget kan ju han stå för. 

    Han söker extrajobb och har jobbat på somrarna hittills.
  • Anonym (tellus)
    Anonym (18) skrev 2023-04-13 11:16:20 följande:

    När han blir 18 så går pengarna till honom och självklart ska han få behålla dem. Det är endast 1250 det rör sig om och klarar du inte av det så har ni större problem än så. Det är inte han som ska hjälpa er andra. 


    Men är det verkligen så enkelt. Om vi säger att han kostar nästan 2000 kr i mat, alltså mat som han äter hemma. Är det verkligen orimligt då att han bidrar till det.
  • Anonym (tellus)
    Anonym (18) skrev 2023-04-13 11:24:20 följande:
    Som förälder är man dessutom försörjningspliktig så länge barnen  går i gymnasiet så du ska stå för mat och uppehälle ändå. 
    Det är inte era pengar och är inte tänkt att gå till mat och hyra. Låt han köpa kläder och hygienprodukter själv. 1250 kr är 40 spänn dagen, verkligen ingen stor summa. 
    Är det verkligen så?
  • Anonym (tellus)
    Anonym (18) skrev 2023-04-13 11:34:18 följande:
    Att man  är försörjningspliktig under gymnasiet? Ja det stämmer. 
    Jag tror du driver med mig. 
    Är det ditt första barn som fyller 18? 
    Jag vet att man är försörjningspliktig, men visste inte att studiebidraget går till ungdomen. 

    Varför skulle jag driva med dig?
  • Anonym (tellus)
    Anonym (...) skrev 2023-04-13 11:45:09 följande:

    T.o.m längre som synes ovan. Man är försörjningspliktig tills barnet tar studenten, men längst till 21 år. 

    Men TS, har ni inte råd så har ni så klart inte. Även om de flesta försöker låta ungarna få sitt studiemedel (det är tänkt som "lön" för att de studerar), och inte är det en stor summa, men vissa familjer har helt enkelt inte råd - då är det så och din son vet väl om hur ni har det, antar jag. 
    Fråga honom själv hur stor del han tycker vore rimlig. Kanske säger han då halva, då tycker jag du går med på det. 

    Eller ge honom hela, men räkna då upp det han själv ska betala, mobil, ev busskort/bussbiljetter, fika, godis etc, kläder, hårklippning mm. Det kommer ju minska på dina utgifter. Mat däremot får du nog "ta" att du ansvarar för. 


    Tack för svar!

    Och tack för förslag om saker han ska stå för själv, hårklippning och sånt har jag inte tänkt på. 

    Råd har vi väl, men det kommer att bli kännbart. Med de ökade matkostnaderna och hans matintag så blir det en rejäl summa bara för maten. 
  • Anonym (tellus)
    Anonym (JvA) skrev 2023-04-13 11:59:19 följande:
    Om ni börjar summera saker som mobil, resor, kläder, hygien, hobby, sommarlov mm som ni står för nu  lär det nog vara rätt nära 1000 kr. Alltså ingen större skillnad om han får behålla studiebidraget. Nästa år kommer han ha kostnader för student som ni kanske då slipper.
    Ja, det blir så vi får göra. Tack för svar!
  • Anonym (tellus)
    MrsJenka skrev 2023-04-13 11:53:16 följande:

    Enligt konsumentverkeyts beräkningar så äter åldersgruppen 15-19 år för 2680kr i månaden. 


    Är det helt omöjligt för er föräldrar att ta ett extrajobb eller dra upp lönen med nån tusenlapp i månaden? Studiebidrag är ju inte tänkt att betala mat, utan är till för att den studerande ska kunna fokusera på sina studier utan att behöva jobba vid sidan av. 


    Ja, det är helt omöjligt att vi ska jobba extra. 

    Vi har råd att avvara pengarna, bara att det är kärvt med matkostnaderna.
    Men främst ville jag ha råd om vad ungdomen ska tänkas stå för själv och det har jag fått en del bra förslag på. 
Svar på tråden Studiebidraget till gymnasieungdom