Bryta med faster?
För din son skull är det ju bra ju fler engagerade vuxna han har i sitt liv.
För din son skull är det ju bra ju fler engagerade vuxna han har i sitt liv.
Sant, rent konkret har hon inte gjort ngt jätteilla. Men iom att hon snackar skit och manipulerar litar jag inte på henne alls. Tycker inte hon är en bra person helt enkelt. vi har dålig personkemi.
Jag kommer fr en familj som aldrig respekterat mina gränser. därför har jag svårt att sätt dem utn får istället ångest. Har gått i terapi för detta i 2 år. terapi hjälper en att sätta gränser. Det är det jg nu känner tr jag gör! är inte det bra då?
visst är det bättre för min son att ha släkt, men om hans mamma får ångest av det- är det vãrt det?
I slutändan är frågan just den- är det bättre för min son att ha en ängslig mamma, som tar ut sin ängslan över honom iblan, för terapi kan inte förändra vad jag känner, och att han har släkt i sitt lic som älskar honom. Eller är det bättre att han har en frisk och glad mamma och endast kompisar. Släkten får han träffa då han blir större om han vill såklart.