Inlägg från: Anonym (Fia) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Fia)

    Är det möjligt att sjukskriva sig när man sagt upp sig pga psykisk ohälsa?

    Anonym (Hjälp) skrev 2023-06-28 10:01:51 följande:
    Nej på min arbetsplats kunde jag INTE förhandla. Det är tre månader som gäller. 
    Nu uppfattade du inte det som var det viktigaste i det den du citerade skrev. "när man ändå är sjukskriven" - det är ett helt annat läge när de ändå inte har någon nytta av dig (då du inte är där pga att du är sjukskriven) men fortfarande har kostnader och rehabansvar. Då är de betydligt mer angelägna att förhandla. 

    Däremot kan det vara problem med att vara sjukskriven jämtemot en ny arbetsgivare som kan bli misstänksam och dra öronen åt sig, varför den gamla är så gärna släpper en. 

    Man behöver ta reda på hur saker faktiskt fungerar innan man agerar många gånger och inte bara gissa hur man tycker det borde fungera. Men det är lite sent nu, förhoppningsvis lär man sig utan alltför stora konsekvenser. 
  • Anonym (Fia)

    Ska bara tillägga att det såklart är välmenat från de som säger att TS ska överdriva i kontakten med psykvården, men de är jättevana vid att folk gör just det (vilket är i stor del kopplat till varför det är så svårt att få hjälp) så ju mer "dramatisk" man är desto större risk att de tror man bara överdriver. 
    Har själv blivit uppmanad att om jag känner för att ta livet av mig så får jag väl göra det då för de har inga platser som ung av en psykiatriker. 
    Det är sjukt att det är så, men psykvården har länge varit extremt underfinansierad. Vården i allmänhet är ju det men den somatiska vården tas ändå på mer allvar och det är lättare att peka på absoluta parametrar och diagnoser på ett annat sätt och den är inte drabbad på samma sätt av fördomar från allmänheten. 

    Tyvärr har du ju gjort ganska många fel i det här TS att du inte sökt ordentlig hjälp tidigare och om man både hävdar sig vara självmordsbenägen och "inte vill ha" antidepressiva när det erbjuds får man oftast räkna med att bli lämnad åt sitt öde då det generellt är vad de kan erbjuda. De behöver lägga andra betydligt mer resurskrävande insatser till de som inte blir bättre trots att de redan provat förstahandsalternativen. Säger man nej till det som föreslås utan att ens prova blir det även svårare att få godkänt en sjukskrivning (både att få intyget och att få det godkänt hos försäkringskassan - hör själv till de som ställs inför villkoret att prova medicinering för fortsatt sjukskrivning men i det fallet adhd medicinering vilket var medicinskt riskfyllt i mitt fall). Tyvärr mår man ofta sämre vid insättning av antideppressiva i början så jag hoppas de håller ordentlig kontakt med dig där då de vet du uttryckt självmordstankar och risken för det är större i ungefär 6 veckor efter insättning och det låter som du hade behövt börja för ganska länge sedan och ju längre man väntar desto svårare blir insättningen av den anledningen. 

    Självklart kan och bör du ju sjukskriva dig den vecka du kan själv och får du inte fatt på ett läkarintyg i tid så kan du gå tillbaka några dagar (se till att kolla upp exakt hur många dagar det behöver vara för att det inte ska räknas till samma period) - det är ju i alla fall bättre än att inte sjukskriva sig alls om det behövs. 

    För jobbsituationen i allmänhet bör du ta hjälp av både facket och arbetsförmedlingen hur du kan minimera problemen du satt dig i där.  Det hjälper ju föga nu men man ska aldrig aldrig aldrig säga upp sig själv om man inte vet med sig att man har buffert nog att klara sig utan a-kassa i 3 månader och inte redan har kontrakt på ett nytt jobb. Mår man riktigt dåligt på sitt jobb är det som sagt sjukskrivning (deltidssjukskrivning är mycket lättare att få vid psykiska problem som inte är rena psykoser i akut skede än helt då det finns data på att heltidssjukskrivning kan vara kontraproduktivt och det rekommenderas inte i allmänhet) och är det jobbet i sig är det en bra idé att ta kontakt med facket för hjälp, har man redan haft det uppe och "bråkat" är det lättare att senare få igenom att t ex få tjänstledigt för att prova ett nytt arbete (om man nu är i en bransch där det är dålig framförhållning som det verkar här). 

    Trygghetssystemen i Sverige är uppbyggda så att man har stort eget ansvar att inte som det heter "orsaka sin egen arbetslöshet"(gällande arbetslöshetsersättning) och göra allt för egen försörjning (försörjningsstöd och liknande hjälp). Att SGI systemen är väldigt stränga gällande "glapp" mellan saker är väl mer uppmärksammat från en del absurda fall där människor förlorat den helt när de missat att anmäla sig till rätt ställe med 1 dag. Har man inte stora ekonomiska marginaler och väldigt stark förankring på arbetsmarknaden måste man vara jätteförsiktig helt enkelt. Så är man skör och sjuk är säga upp sig själv det sämsta valet man kan göra (bara för att förekomma en del "smarta" idéer som brukar dyka upp - bete sig så illa att man blir avskedad är inte ett dugg bättre ur den synvinkeln även om företaget då kanske är benäget att släppa en snabbare så är det något som framtida arbetsgivare kommer ta allvarligt på dessutom, men ja det räknas också som att säga upp sig själv gällande karens). 

    Hoppas du får hjälp och att det löser sig!

Svar på tråden Är det möjligt att sjukskriva sig när man sagt upp sig pga psykisk ohälsa?