Inlägg från: Anonym (Norra sthlm) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Norra sthlm)

    Gravid men han är upptagen

    Anonym (M) skrev 2023-08-18 14:15:26 följande:
    Vad vet du om att sambon är oskyldig? Vi vet inget om deras förhållande eller hur saker är mellan dem. Man är inte automatiskt en oskyldig ängel som har all rätt att få all fördelaktig behandling enbart för att ens man var otrogen. Dessutom är det inte TS problem hur hon känner det, TS behöver inte ta sitt beslut om abort och sin egen kropp anpassat till en främmande kvinna.
    Har ju fått höra lite om relationen men inget ja vill gå in på här
    - inte tänkt outa för mycket så nån lyckas komma på vem det är
    vore ju illa att de kom fram här
    genom familjeliv liksom
  • Anonym (Norra sthlm)
    Anonym (Really) skrev 2023-08-18 15:43:36 följande:
    Men är du verkligen 35 och har gjort karriär? Är du mogen nog för att bli förälder? Jag frågar för att du skriver som en 12-åring. 
    Vet inte va du syftar på helt ärligt men det är väl din syn.. sitter på jobbet o försöker svara på en hemsida via mobilen emellanåt så
    de hoppar lite mellan raderna om du syftar på detta får
    be om ursäkt för det om de nu är
    din anledning till din åsikt om min roll som förälder 😂 ja jag är 35 och har en högskole examen och
    gjort karriär vännen 😉 bara inte van att sitta en massa timmar här på familjeliv men tänkte se om ja kunde få lite råd anonymt då jag ej vill blanda in vänner o familj än. 
  • Anonym (Norra sthlm)
    Anonym (Really) skrev 2023-08-18 19:01:33 följande:
    Nej, jag syftar inte på de hoppande raderna utan på den osammanhängande och felstavade talspråkstexten, vännen.
    Håll dig till ämnet snälla vill du vara lärarinna finns det säkert andra trådar till det 
  • Anonym (Norra sthlm)

    Försökt prata med honom nu han vet va de handlar om men som en struts sticker han huvudet i sanden o har inte tid.. hur fan ska ja tolka det blir bara arg o ledsen. Skiter snart o han helt o löser allt på mitt sätt utan hans inblandning frågan är hon? 

  • Anonym (Norra sthlm)
    Anonym (Really) skrev 2023-08-26 17:15:02 följande:
    Frågan är hon?
    Om jag ska säga något till hans sambo eller bara låta henne leva i ovisshet 
  • Anonym (Norra sthlm)
    Anonym (XXX) skrev 2023-08-26 20:21:17 följande:
    Det är väl klart att du inte ska springa med skvaller! Jag HATAR sådant. MEN om du väljer att föda, så ska du såklart ange honom som far - barnet har rätt att känna sitt ursprung, och personalen på Familjerätten kommer att hitta honom ändå, även om du inte yppar namnet själv. OCH då kommer, som en följd av det, hans sambo att få reda på det ändå. Han kan ju inte i åratal smussla med underhållet, brev från Försäkringskassan o.s.v.. utan att hon märker något. MEN då är det inte ditt problem.

    Ja. och idag är de ju väldigt lätt med my Heritage o andra appar att få veta sitt ursprung  så har också kommit fram till att det vore dumt att ej berätta för barnets skull främst. 


    vet dock inte hur familjerätten skulle kunna få hans namn om jag hade låtsas inte veta det, ex de som blir gravida utomlands eller efter krogen visst den moraliska biten tänker ja ej men hur de ska kunna ta reda på det liksom.

  • Anonym (Norra sthlm)
    Anonym (Really) skrev 2023-08-26 22:11:05 följande:
    Du kan nog lugnt berätta. Påhittade personer brukar inte vara arga så länge.
    Va?
  • Anonym (Norra sthlm)

    Då är de full fart med mindre trevliga sms och samtal om att ja måsta
    ta bort det. Extrem härskar teknik blir så ledsen. Lägger
    allt på mig. ? ja måste ju förstå att detta ej går ? ? det är
    de enda rimliga? ? du måste ta bort det? 
    det är ett barn är i vecka 8 på torsdag och han har mage o berätta hur enkelt det är med abort  bara 2 piller sen  klart.
    mår så dåligt av detta va tusan ska till läkare i veckan för att tidsbestämma men vet ju redan eftersom jag bara varit med honom.

    Ska man nu säga: skit du i allt skriver far okänd o så
    får vi se om de gör nån utredning eller ej eller fråga om han vill stå
    med?
    men efter hans press nu gråter ja var kväll o funderar på
    abort nått ba inte gjort sen enbart första dagarna sen lom hormoner o de tankarna försvann? .. 

  • Anonym (Norra sthlm)
    molly50 skrev 2023-09-03 16:18:51 följande:
    Jag håller med Anonym (M) här.
    Du borde ha väntat med att berätta tills det är försent för abort.
    Men jag tycker fortfarande att du ska behålla barnet och göra klart för honom att han inte kan fatta det beslutet åt dig.
    Och ange honom som far,för barnets skull.
    Gör du inte det så får du heller inget underhåll.
    Han skulle ha tänkt efter innan och använt skydd om han nu inte ville ha fler barn.
    Det är inte ett dugg synd om honom. 

    Kram till dig! 
    Tack snälla ! Ja de va kanske en förhoppning att han skulle vara lite mer mänsklig och stöttande, men så va inte fallet.
    tack för råden. 
  • Anonym (Norra sthlm)
    Anonym (M) skrev 2023-09-03 14:23:51 följande:

    Det är därför man inte berättar något för killen förrän det är för sent för att göra abort. Man riskerar onödiga gräl och man riskerar att bli pressad känslomässigt. Du var ju så säker att du skulle behålla det och han inget bestämmer men nu tvivlar du.


    Vore jag du så skulle jag inte svara eller vara tillgänglig för denna kille mer. Det finns inget att diskutera mer. Eventuellt först upplysa honom om att det är ditt beslut och att möjligheten för abort finns inte till för män som inte vill ha barn, och om han inte slutar argumentera och pressa dig om det så kommer du inte svara honom mer.


    Tack för alla råd, ska faktiskt använda din sista mening om han inte slutar pressa den var bra. Riktigt bra. 

    tack igen ångrar dock att ja inte väntade men trodde verkligen ja kände honom på ett annat sätt och sättet
    att uttrycka sig är liksom något nytt?.

    är bara lite rädd om ja ska va ärlig vad han ska göra om ja vägrar- va nästa hot blir.. känner ja inte nu och han får sån panik. Vad händer då om ja vägrar vad är han beredd att
    göra för att skydda sin lögn för sin sambo ? nästan lite oroad 
  • Anonym (Norra sthlm)
    Anonym (M) skrev 2023-09-03 18:46:09 följande:
    Ja, självklart visade han inte sådana sidor för dig då när han vill kunna ha dig. Nu har han panik.

    Om han inte lyssnar så blockar du honom och talar om det, och inte pratar med honom mer så han kommer få begränsade möjligheter att ge något hot. Olaga hot får du anmäla till polisen men dokumentera det, spara sms och hädanefter spela in alla samtal ni har, givetvis utan att han vet om det.
    Hur spelar ja in samtal? Han skickar meddelanden som är hotande de är mer att han kör på att ja måste ju
    förstå att de måste
    avslutas osv?
  • Anonym (Norra sthlm)
    molly50 skrev 2023-09-03 19:01:22 följande:
    Det här bevisar ju bara att han inte hade tänkt lämna sin fru för dig.
    Han har bara haft dig som en leksak vid sidan om.
    Så var glad att du är av med honom.
    Men jag tycker inte att du ska göra abort för hans skull.
    Han får ta konsekvenserna av sina handlingar. 

    Ja så är det ( sambo) men sak samma. Så märkliga argument bara de funkar ju ej de här varken för dig eller mig-
    måste ju avbryta o de e enkelt bara o ta tabletter innan v 10 o han hade räknat ut på sitt vis vilken vecka ja va i men de e ju inte så man räknar dock men killar vet väl ej de.. han räkna från när ja blev gravid. 


     

  • Anonym (Norra sthlm)
    Anonym (Kimchi) skrev 2023-09-03 19:50:53 följande:

    Avsluta både graviditeten och relationen. Dömt att misslyckas båda två. Han kommer aldrig lämna sin fru. Han leker och utnyttjar dig. Hur kan du ens överväga att fortsätta graviditeten med berott mod där barnet aldrig ens har en rimlig chans att få en fader i sitt liv? Ruskigt ego. Ja jag tycker Lina om de som väljer att få barn på egen hand. Visst fattar jag att det skiter sig även med de nästa intentioner men att starta på noll är tufft. 


    Unna dig en riktig partner Som kan stå för relationen med dig. Dom vill bilda familj med dig. Skit i den otrogne ynkryggen. Låt dig inte trampas på. 


    Abort finns inte på kartan dock?. Av flera anledningar medicinska bl.a
  • Anonym (Norra sthlm)
    Anonym (XXX) skrev 2023-09-04 01:18:52 följande:
    Jag tycker också att det är fel att medvetet skaffa barn utan far, men det här barnet FINNS ju redan. Det får inte fler chanser (om man inte tror på reinkarnation). Och vi bor i SVERIGE, inte i Guatemala. Det går att klara sig som ensam mamma här, även om det inte är optimalt. 

    Dessutom vore det ju att spela barnafadern i händerna, att ge efter för hans påtryckningar. Han ska inte bestämma detta - han får skylla sig själv. 
    Nu va det ju inte medvetet jag hade skydd men de funkade ej tydligen jag klarar mig rent ekonomiskt om ni tänker så ensam, men det klart hade en far varit drömmen men ibland blir de inte som man tänkt.
  • Anonym (Norra sthlm)
    Anonym (Jenny) skrev 2023-09-04 10:04:34 följande:

    Låter lite konstigt att du inte kan göra abort? Det här är ju de absolut sämsta förutsättningar som man kan ha inför att bli förälder, bäddat för skitiga konflikter under lång tid. Det är väl inte det man önskar sitt barn?


    Är det konstigt att ja inte vill göra abort ja då är du ju som han. Min kropp mott väl. Kan ju vara så att det är
    religiöst, medicinskt att jag inte har fler ägg, att jag har någon gynekologisk sjukdom, önskan att få ett barn, hormoner, abortmotstånd.. 

    kanske inte dig att döma och behöver absolut inte bli konflikter för barnet . Vet många ensamstående mammor där det gått kanon de har blivit lite olika vissa har inte brytt sig ( papporna) om barnet och fader okänd men massa andra som älskar barnet, vissa har fadern ändrat sig eftersom tiden gått o velat va en del av barnets liv.
  • Anonym (Norra sthlm)
    Anonym (S) skrev 2023-09-13 23:34:09 följande:

    Hur har det gått? Vad gjorde du TS? 


    Fortfarande gravid och inte haft mycket kontakt med honom. Sista konversationen va att ja måste få bestämma själv eftersom de inte är han som kan ta ett piller. Sen har det vart tyst. Mår galet dåligt med hyperemesis så tur han ej hör av sig nu de kunde han gärna fått ta över kräkningar dag ut o dag in. Men ja kämpar på. Ska göra  NIPT 3/10 tänkte sen skriva t han o berätta att bebe e frisk om så är fallet och ev kön och att jag kommer behålla det till 100% därefter fråga om han vill få mer info foton mm stå med på pappret eller stå okänd ( indirekt blir de ju utredning men de verkar han ju ej veta. 
  • Anonym (Norra sthlm)

    Hon vet om graviditeten nu men reagerade knappt men ja hon vet osäker om hon ens tror på det. hon har raderat typ allt och blockerat mig så kan inte ens säga till honom vad som sker känns sådär när ja lovat hålla han uppdaterad. Jag klarar mig fint och behöll baby snart dax. 

Svar på tråden Gravid men han är upptagen