Inlägg från: Padirac |Visa alla inlägg
  • Padirac

    Är ni rädda för muslimer?

    Anonym (?) skrev 2023-10-28 00:11:10 följande:

    Jag tänker inte tyvärr taskig kvinnosyn utan snarare terrorbrott.
    Muslimer är ju  rätt överrepresenterade i det området.
    Ok om vanliga musssar försöker att spilla över på svennar men - det täcker inte!

    Helskägg och turban så kommer du att bli dömd förhand - enkelt!
    Finns det an anledning till att folk i mellanöstern inte kan hålla sams?
    Har ju fan pågått sedan jag jag föddes... måste ju vara en klart sämre sorts människor som inte klarar att hålla sams.

    Bomba skiten  och gjör en parkering var det någon som sa.. låter ok i mina öron.
    Inga av länderna där har visat några tecken på varken fred eller välvilja på säkert 50 år. Så - utplåna dem - nu!
    Uppenbarligen lär sig inte de som bor där ett jävla skit. Hade vi haft krig igen???


    Historien och utvecklingen är väl känd , det osmanska rikets uppdelening iom Sykes-Picos överenskommelsen är möjligvis starten på de till synes 'eviga' krigen.

    Konflikterna mellan stater i mellanöstern likar i mycket de konflikter som europa härjades av före WW2. Många hundra år av krig och mer krig - ur askan av europas ruiner bildades kol och stålunionen och kom att bli EU är det är möjligen det som satte stopp för den eviga osämja som fansn mellan olika nationer i europa.

    Att tro att det är en sämre sorts människor som bor i mellanöstern är ett rasistiskt påstående och en historielös och obildad uppfattning om samhällen.  
Svar på tråden Är ni rädda för muslimer?