Inlägg från: ViltHane |Visa alla inlägg
  • ViltHane

    Hjälp jag slog min hund

    Känns som att detta har mer att göra dina egna tankar om dig själv än vad det har att göra med någon hund ens?

    Tycker du ska ta med hunden någon dag till någon tränare, där du kan lära hunden att bete sig, men även så att du får lite träning själv.

    Vet inte vad du tror att "ignorera" hunden skulle göra i det här fallet? Kanske är ett ställe i uppfostran där du måste ställa dig framför hunden och visa att du bestämmer och den får lov att lugna ner sig. 

  • ViltHane

    Vaddå hatar dig själv? Du blev biten först, vet inte hur du ska agera och sen rädd...

  • ViltHane
    Anonym (Hatar mig själv) skrev 2023-10-26 21:19:13 följande:

    Hon bits inte av aggressivitet, hon tror att det är lek men hon fattar inte att jag inte vill. 

    Säga till på skarpen har jag provat, det triggar henne bara ännu mer så därför har jag ignorerat och bara stått stilla för då tycker hon att jag är tråkig och slutar oftast. Men den här gången funkade inte det och då slog jag till henne utan att tänka för att hon bet mig så jävla hårt och nu mår jag skit. 


    Du lär dig att hantera dina rädslor, och hur du ska göra för att träna hunden, och bli lite mer till freds med dig själv, om du bara lägger tid på lite hundträning. 

    Du blev rädd, för du är ovan, vet inte vad det är meningen att man skall göra. Och sen blev du biten av din kompis och därmed blev du lite sårad och ledsen. 

    Det är helt naturligt och förmodligen väldigt mänskligt.

    Vägen över detta, det är att du tar med dig hunden och åker till ett hunddagis, någon slags hundträning.. där ni båda kan få vara med folk som är lite vanare med sånt här och som kan ge dig lite mera vägledning och träning. 

    När du blir van med det här sedan, då kommer du inte "överreagera" som du gjorde här. Du överreagerade helt enkelt, för du vet inte vad du kan göra för att få stopp på det här, och därmed kan du behöva lite mer träning.
  • ViltHane
    felicityporter skrev 2023-10-26 22:08:12 följande:

    ViltHane kom med ett mycket lugnt och sansat svar, lyssna på det! Jag själv är långt ifrån hundmänniska då jag haft katter i hela mitt liv och således svårt att läsa hundars signaler på samma vis. Blev dock ofrivilligt en extramatte åt en stor socialt osäker rottweilerhona på 7 år och det är svårt ibland! Men det går! Gör så gott du kan och var snäll både mot dig själv och hunden när det blir fel, eftersom det är din hund har du dessutom alla möjligheter att söka professionell hjälp, vilket jag definitivt skulle göra om det vore min egen hund. Kramar! Det kommer gå jättebra!


    Själv är jag uppväxt med hundar men det är likadant för mig med katter.

    Ett ex hade en utekatt som hon inte vässade klorna på så att den skulle kunna klättra i träd. Denna satte klorna rakt in i min hand när den låg i min famn och jag klappade den. Har nog aldrig varit så sur eller blivit så förådd av ett djur som jag blev då.

    Men istället för att låta ilskan ta över så googlade jag problemet. Och tydligen är det så på katter, att dom kan bli klappade över magen en liten stund och ha det gott. Sen ifrån ingenstans så kickar deras naturliga instinkt in.. Då magen är en av dom sköraste områden på ett kattdjur. Så egentligen var det inte kattens fel, utan min ovana med katter som var problemet..

    Allt sånt här det handlar om hur van man är med djuret.. Och nu förstår man nästan lite varför kattägare bara klappar en liten stund, innan dom släpper ner kattdjuret eller låter den vandra iväg igen. 

    Det är ingenting du behöver vara orolig för TS. Du är bara ovan med hur det är man ska göra med det nya djuret. Det tar lite tid och kan säkert gå lite fortare och säkrare till om man får hjälp med lite träning. 
  • ViltHane
    Anonym (?) skrev 2023-10-26 23:16:53 följande:

    Jag gillar verkligen djur men - de kommer att dö om de försöker mot mina barn en gång till. Ägarna verkar inte bry sig alls.


    Du är skit löjlig, impulsiv och inte häftig. 
  • ViltHane
    Anonym (?) skrev 2023-10-26 23:16:53 följande:

    Jag gillar verkligen djur men - de kommer att dö om de försöker mot mina barn en gång till. Ägarna verkar inte bry sig alls.


    Du tror att du blåser upp dig och ser häftig ut när du säger sånt, men du ser ut som en idiot gör när den sjunker med den lilla rodbåten.. 
  • ViltHane
    Anonym (?) skrev 2023-10-26 23:35:44 följande:
    gör när den sjunker med den lilla rodbåten.. 
    ????Du anar inte hur mycket allvar jag menar. Har stått ut me ddetta i sååå många år så nu är det faktiskt do - or die - på riktigt.
    Har redan baseball-trät och är helt bekväm men att använda det. Dessutom , sparkar jag gärna om det händer igen.
    Inte hundens fel men, jag attackerar problemet där det visar sig.
    Vill ägarna se sin hund spöad med ett baseboll-trä?? Ta tag i problemet innan!!
    Jag eller andra ska inte behöva lida för att du inte kan sköta ditt djur.
    Ja, du är så häftig som kan va så arg, och vågar ge dig på en liten hund...........................
  • ViltHane
    felicityporter skrev 2023-10-26 23:41:41 följande:
    Jag blir jätteglad av att höra detta ska du veta! Så många människor blir helt förfärade av kattera beteenden utan att undersöka saken närmare och utan vilja att hitta vad det är som gick fel. Eloge till dig, tack! Jag är som sagt i motsatt situation och hundvärlden är så kolossalt annorlunda mot kattvärlden att det känns övermäktigt stundvis, men jag läser mig in på hundar och deras beteenden och anpassar mig därefter.
    Glad att du blir glad. Och kul att höra att du läser in och är så duktig. ;) 
  • ViltHane
    Anonym (?) skrev 2023-10-27 00:03:07 följande:
    Är ingen liten hund, och har inga problem alls med att spöa på den.
    Fan så cool! Med en pinne ska du våga göra nått åt saken också..

    Du måste vara riktigt jävla hård.. 
  • ViltHane
    Anonym (?) skrev 2023-10-27 00:07:00 följande:
    Behöver ingen pinne.
    Jo, det gör du.. 
  • ViltHane
    Anonym (?) skrev 2023-10-27 00:10:35 följande:
    Har utbildning att ta både människor och djur an daga.
    Mhmmmm! The Maaaaan with the "Special education"... En riktig småstads gangster.. Fast utan pinne, och emot något annat än ett försvarslöst djur som vem som helst kan ge sig på, är du förmodligen inte längre lika stor...
  • ViltHane
    Anonym (....) skrev 2023-10-27 15:23:00 följande:
    Sedan när blev människor liksställt med hundar?

    Du verkar inte förstå det allvarliga i att hundar fortsätter att bitas i tonåring/vuxen ålder. Jag hoppas på riktigt att du inte har hund. 
    Du behöver inte oroa dig för att delta i tråden något mer, hon har dödat valpen nu på ditt bevåg. Känns det lite bättre? Kan du gå tryggt ute på kvällen. Efter lite valp mord. 
  • Meddelande borttaget
  • ViltHane
    Anonym (....) skrev 2023-10-27 15:58:08 följande:
    Nej, jag pratar om att man ska avliva en hund som fortfarande bits efter 1 års ålder. Det är det enda rätta att göra. 
    Ja, du pratar om att avliva en hund som fortfarande är valp, för att den håller på och leker och har kul, i åldern utav 1 år.. 

    Förstår om du kunde sova gott om natten, medans "alla dina hundar" led och förmodligen var deprimerade. För du vet väl vad man säger? Ignorance is bliss.. Eller hur dumbom?
  • Meddelande borttaget
  • ViltHane
    Anonym (....) skrev 2023-10-27 16:12:48 följande:
    Nej, jag parar fortfarande om en vuxen hund. Inte en valp under 1 år. 

    Mina hundar biter inte i vuxen ålder. Och om de gör det så blir det avlivning. 
    Din idioti och närvaro, gör förmodligen dina hundar deprimerade. 
  • ViltHane
    Anonym (....) skrev 2023-10-27 16:15:22 följande:
    Inte det minsta. 
    100%, för du är såpass ignorant, att du inte ens är närvarande. 

    Du bara tror att det du säger stämmer. 
Svar på tråden Hjälp jag slog min hund