Inlägg från: Anonym (Nisse) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Nisse)

    Soc?

    Hej

    Vi har blivit anmälda till soc 2 gånger. Problemet är att dom inte inser att vi borde få mer än ett samtal. Kan någon förklara hur dom jobbar? Det kändes som dom satt och slätade över. Eftersom jag och min respektive har ganska olika åsikter skulle jag vilja att dom inser det och gör mer utan att jag riktigt lägger fram hela problematiken i klartext. Är socialtjänstlagen enbart utformad av vad olika parter säger och gör? Kan dom inte dra slutsatser utan att allt är undertecknat av typ en jurist, expert el. dylikt?

    Enligt min respektive så är allt helt ok och allt som antyder något annat finns det jättetrovärdiga förklaringar bakom....

    ordna sig så bra....jag ser gigantiska problem av flera slag. Dessvärre har min partner konstant svar på allt och får det att låta

  • Svar på tråden Soc?
  • Anonym (Nisse)
    Anonym (mm) skrev 2023-10-30 09:29:08 följande:

    Dom har inte mycket tid skulle jag tro, överarbetade. I kommunen där jag bor står det då och då om socialtjänsten, hur dåligt det fungerar och hur många som slutar. 

    Du tycker ni behöver hjälp med barnen antar jag? Vad är det ni behöver hjälp med? Om man inte vet det är det nog lite svårt att veta vad dom gör. 


    Tack för svaret!
    Jo. Är det inte egentligen bara barn de bryr sig om. Åtminstone primärt är det ju så åtminstone. 
    Jag ska vara tydlig med något som kan ha verkat lite vagt. Det finns absolut värre fall än vårt, men med det sagt så har vi rejäla problem. Många av de problem vi har hade man kunnat ta sig an om det inte vore för min respektive. 
  • Anonym (Nisse)
    Anonym (Lisa) skrev 2023-10-30 09:33:52 följande:

    Om din sambo slätar över era problem måste ju du tala klarspråk. de kan inte läsa tankar. 


    Du har ett eget ansvar också, om era barn inte mår bra så kan du lämna honom. 


    Jag, "Nisse", är kille och min respektive är tjej. 
    Jag vet att jag kan lämna, men tror inte jag klarar av det av flera skäl. Det kommer att ta slut på mig helt. Jag måste få det att funka via soc.
  • Anonym (Nisse)
    Anonym (Lis) skrev 2023-10-30 09:48:36 följande:

    Du kan ju ringa din handläggare och prata enskilt.

    Har man tex en partner som utövar psykiskt våld kan det ju vara svårt att prata öppet om man träffas tillsammans. En mer erfaren handläggare kan märka att det är något som inte stämmer medan en yngre mer oerfaren person lättare missar tecken på att ena parten kanske ljuger, förskönar mm


    Du är något på spåren. Problemet är om jag har ett sådant möte med en handläggare så vill jag inte ha öppet att det kommer ut typ ett protokoll på vårt samtal. Jag vill mer kunna smygtipsa om var dom "ska gräva" så att säga. Jag kan även ha viss avvikande åsikt, men med min respektive blir det känsligt att hårt peka ut viss problematik.
  • Anonym (Nisse)
    Anonym (Lis) skrev 2023-10-30 10:11:50 följande:
    Ni kanske skulle vända er till familjerådgivningen för att få stöd i ert föräldraskap samt förhållande.
    Det kanske inte känns lika utpekande som att ta upp situationen med soc? Eller om soc tipsar om föräldragrupper så gå det.

    Men jag tror det är viktigt att ni har diskussionen annars tror jag du kommer komma till punkten då du känner att du behöver avsluta relationen. Kan ni inte prata om det och jobba på det kommer det ju aldrig bli bättre.
    Problemet med FR är att min resp. inte vill.

    Tillbaks till upplägget med soc. Om vi nu antar att det har kommit in en till anmälan på oss som kommer att resultera i ett samtal. Kan jag ta ett snack i förväg med dom som gör att dom förhåller sig mer skeptiska? T.ex. preppa dom med frågeställningar....där dom inte bara sväljer svaren. Men resp. är mästare på att låta trovärdig och som någon sa, om soc är överarbetade så kommer det låta som alltsom ser dåligt ut just är extrema tillfälligheter.
  • Anonym (Nisse)
    Anonym (mm) skrev 2023-10-30 11:34:33 följande:
    Du kan prata med dom innan men du kan nog inte bestämma vilka frågor dom ska ställa. Varför kan du inte säga problematiken framför din nuvarande? Det låter så konstigt.
    Min resp. vill tona ner allt. Första gången vi blev anmälda gav jag tydligt uttryck för en avvikande åsikt, men den skrattades bort. Jag kan säga en del men argumentation är inte hennes paradgren varför jag skulle föredra att soc ställer frågor och kritiskt funderar över rimligheten i svaren även om dom är inlindade i glada skratt och rökridåer. 
  • Anonym (Nisse)
    Anonym (.) skrev 2023-10-30 11:51:23 följande:
    Ok så det har kommit in soc-anmälan? Din oro är att din fru/sambo kommer snacka bort problemen gentemot soc? Är du konflikträdd?? Varför tar du inte själv upp din partners problem i det gemensamma samtalet med soc?
    Jag kan ta konflikter, men vill ogärna gå in i en som känns fruktlös.
  • Anonym (Nisse)
    Anonym (Föräldraansvar) skrev 2023-10-30 11:58:36 följande:
    Men om det är fruktlös är det väl lika bra att skita i allt!

    Vad är det du vill? Att soc ska förändra din sambo helt utan din medverkan?

    Anonym (Nisse) skrev 2023-10-30 11:56:18 följande:
    Jag kan ta konflikter, men vill ogärna gå in i en som känns fruktlös.
    Det viktiga är att dom tar det jag säger på allvar. Jag kommer att säga saker som inte min resp. gillar men kommer inte kunna hårdargumentera. 
  • Anonym (Nisse)
    Anonym (Lis) skrev 2023-10-30 12:08:46 följande:

    Du borde ju kunna ringa och önska att ni ska ha separata samtal med dem då du tycker det är svårt att tala öppet ihop.


    Försök annars få fram din åsikt i gemensamma samtal, då märker ju handläggaren hur ert samarbete eller brist på det ser ut. Föreslår de föräldrautbildning så ställ dig väldigt positiv till det, eller efterfråga det om de inte tar upp det.


    Svårt att ge mer konkreta råd när vi inte vet vad det gäller.


    👍
    Jag är bara så rädd att bli helt överslätad. Det är ju inte en ren slump att vi nu alltså har fått 3 anmälningar på oss. Vi befinner oss onekligen i en tuff sitts, men den hade kunnat vara hanterbar. Min oro är lite uttrycket ...svårt att lära gamla hundar sitta. Jag oroar mig för att X inte är mottaglig för utbildningen i tillräckligt stor utsträckning. Min plan är att kontakta soc idag och sitter och planerar lite hur jag ska få till det.
  • Anonym (Nisse)
    Anonym (v) skrev 2023-10-30 16:18:28 följande:

    Det låter som om du menar ditt ex och inte din respektive och som om du försöker sätta dit henne. Men om du hade skrivit ex hade ingen hjälpt dig med tips och råd. 


    Det är inte mitt ex.
    Jag har pratat med soc och har en plan. 
  • Anonym (Nisse)
    Anonym (.) skrev 2023-10-30 16:17:32 följande:
    Anonym (Nisse) skrev 2023-10-30 12:17:20 följande:

    Det viktiga är att dom tar det jag säger på allvar. Jag kommer att säga saker som inte min resp. gillar men kommer inte kunna hårdargumentera. 
    Men sluta mesa och sätt ner foten. Om hon behandlar era barn så illa att ni får tre soc-anmälningar på er så måste du ju agera?
    Det är under en lång tid och för helt olika saker. I min värld hade ingen av gångerna hänt, eller möjligen en av dem. Vissa är tvungna att anmäla för att skydda sin egen rygg. 
  • Anonym (Nisse)

    Jag var på väg att starta en ny tråd men väckar liv i den här....

    Det har vart lite rörigt med allt som hänt, men en snabbspolning frammåt är att jag kommer att prata med soc enskilt idag. Det jag undrar är vilka maktmedel soc har. Dom kan ju ta barnen vet jag, men så långt kommer det inte att gå. Är det det som dom har som bakomliggande hot för att få saker att hända? Jag önskar att soc kunde "tvinga" på mig och min respektive ett regelverk och rutiner. Jag har en god bild av vad som behöver göras men jag och barnen blir helt gaslightade hela tiden. 

Svar på tråden Soc?