Inlägg från: Anonym (Svartjsuk) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Svartjsuk)

    Retroaktiv svartsjuka

    Hur har ni kommit över retroaktiv svartsjuka? Alltså svartsjuka på partners tidigare relationer.
     
    Jag är svartsjuk på min killes ex och mår dåligt över det. De hade kontakt under en tid när jag och han var tillsammans men inte längre, men det gjorde mig väldigt osäker och jag har svårt att släppa det. Har blockat henne på sociala medier för annars går jag in och snokar och får mig själv att må skit. Jag vet att min kille älskar mig och att han gjorde slut med henne av en anledning men ändå oroar jag mig att han egentligen vill ha henne. Vi bor ihop och planerar vår framtid ihop men ändå är jag helt jävla psykad på tankar att han egentligen vill vara med henne, jag fattar inte. 
  • Svar på tråden Retroaktiv svartsjuka
  • Anonym (Svartjsuk)
    Anonym (Aurora) skrev 2023-11-15 13:29:55 följande:

    Kan förstå hur du känner men samtidigt inser du säkert själv att det inte är hälsosamt. Har du själv inga ex?

    Är det något som din kille säger eller gör som får dig att känna att han egentligen vill vara med henne? Har du berättat precis hur du känner eller går du och ältar det inombords?


    Nej jag har inga ex, han är mitt första förhållande. 

    Nej det är det inte, men när han hade kontakt med henne under en period kändes det så. Då han även träffade henne bakom ryggen på mig vid ett tillfälle. Jag har berättat hur jag känner men han förstår inte varför jag känner så. 
Svar på tråden Retroaktiv svartsjuka