Jag blev för nervös under jobbintervjun = Fick inte jobbet
Anonym (Patetisk och misslyckad) skrev 2023-11-17 11:13:46 följande:
Jag blev för nervös under jobbintervjun = Fick inte jobbet
Okej du blev nervös. Och?
Du är förmodligen inte van med att söka jobb.. Eller har mycket förväntningar och förhoppningar på dig själv om hur det måste gå. Båda dessa saker kan leda till att det blir en lite stressig period då..
Varför kallar du dig för patetisk och misslyckad över något sånt? Att vara nervös inför nya grejer är en helt normal reaktion. Målet är att bli så van med det, att nervositeten finns där i bakrunden, men att man har sådan erfarenhet av sådana situationer att man klarar av att göra det utan några problem endå.
Varenda förlust måste vara en vinst i din bok. För det är inte ett misslyckande utan det är en lärdom. Dessutom fungerar människor så att man lär sig mer av en förlust.
Problemet blir när någon tänker om sig själv att man måste göra allting helt perfekt på en gång. Varför tror man det då? Jo, därför att man kanske tror att alla andra fungerar ju liksom så. Fast det är inte hela sanningen, då tex fotbollsproffs missat 10 000 skott, innan dom redigerade sitt eget beteende såpass mycket att bollen nästan automatiskt bara åker in i mål. Kan nästan göra det med helt förbundna ögon.
Så det är rätt orimligt att tro att man ska klara av att sätta alla mål, om det är första gången man ens prövat att sparka på en boll.
Nu kan du fundera på vad det är som gjorde dig såpass nervös, och så kan du fixa det till nästa gång.
Saker som kan ha gjort dig nervös är sånt som att du inte hade sovit ordentligt, eller kanske inte hade ätit något? Eller att du är obekväm med att prata framför folk.
Då är din nästa träning att börja kalibrera sånt.
Och anledningen till att du inte fick jobbet kan ju vara att det kanske gick till chefens släkting eller son? Då är det bara att söka vidare, för det där är någonting man inte kan göra såvärst mycket åt.
