Anonym (Sårad) skrev 2023-11-20 23:22:10 följande:
Otrohet. Vad göra?
I förra veckan fick jag reda på att min man varit otrogen. Inte fysiskt. Men en tjej från stan hade addat honom på facebook och de började skriva allmänt. Sedan började de ringa och prata i telefon och sedan på snapchat. Skickade bilder till varandra på sig själva och deras vardag. Han hade även skrivit till henne att han tycker hon är oerhört sexig och önskar han hade fått ligga bredvid henne i sängen och krama henne. De hade sedan också träffats 2 gånger. En sen kväll när han var ute med sina kollegor på AW, så efter det. De hade kramats och inget annat. En annan gång på dagen då de bara sågs för att säga hej och prata. Jag fick reda på detta via en kollega, som känner en tjej som är vän med denna tjejen. Denna tjejen (vi kallar henne Eva) är bra vän med min kollegas vän (vi kallar henne Sara). Så Eva hade berättat för Sara om att hon börjar bli kär i en kille hon fått kontakt med på facebook, att de har träffats 2 gånger och hon berättade vem killen var och visade en bild. Sara är nyinflyttad i stan och känner inte till alla här. Eva vet ju vem min man är och berättade då för min kollega som sen berättade för mig. Jag tog kontakt med Sara och hon berättade allt. De har inte legat eller haft något mer än en kram när de sågs. Bara pratat i telefon och skickat bilder/videos.
Jag tog upp detta med min man och han nekade och säger att de bara skrivit rent allmänt, att det är ingenting. Så jag bad Eva för att ses och hon kom hem till mig innan min man kom hem från jobbet. Ah där satt han paff men erkände sen att han hade skrivit att hon är sexig och att de har träffats 2 gånger. Ja, samma historia som Eva.
Jag valde att sova i gästrummet den natten. Dagen efter pratade vi. Han har blockat Eva och han sa att han vet inte varför han gjorde så här men att han ångrar sig oerhört mycket, han var nyfiken och vet inte vad han tänkte med. Han älskar mig och ber om en ny chans och han ska visa.
Jag kände en ro i kroppen som att han verkligen menade det från hjärtat. Jag såg även på honom att han såg ångerfylld. Nu några dagar senare så bara jag tänker på om jag inte fått veta något, hur långt hade det gått? Hade de legat? Blivit ett par? Jag känner mig ovärdig, odudlig och otillräcklig. Vi har aldrig bråkat eller haft det dåligt, vi är gifta i 3 år. Vi har bra sex och väldigt ofta. vad sökte han efter som han fick av mig? Jag frågade honom vad Eva har som inte jag har, då sa han absolut ingenting. Du är allt och mycker mer. Men varför gjorde han så här???? Jag fattar inte. Känns som jag inte räckte till men han envisas med att säga att jag räcker mer än till och att jag är allt han önskat sig. Jag fattar inte. Jag menar, NÅGOT måste väl fattas för att han ska söka sig till en annan??? Varför annars riskerar man ett giftermål för något sånt här??? Varför gör de flesta män så här. Hur tar man sig vidare från detta??
Jag vågar påstå att jag hade reagerat på samma sätt som du, med samma frågor.
Men när man står utanför är det såklart lättare att se andra tänkbara delar, men känner ändå att jag, som man, inte alls vill att mitt kön färgar mina ord🙏
Nu vet jag ju inte hur ert liv tillsammans ser ut, men många gånger kan åren tillsammans övergå i slentrian, och i många fall avtar den där spänningen som båda en gång kände inför varandra. Anta att han liksom luktade på luften utanför, ville känna det där igen, men inte var beredd att gå vidare med det. Även vi män kan bli känsliga för huruvida våra partners intresse står ut eller ej, och kanske fick han bara den där tillfredställelsen han behövde just där och då. Bekräftelse😊 Min gissning är att det han gjorde inte handlar om dig, utan om honom. Jag skulle inte tro det värsta på en gång, speciellt som han säger att det är du som gäller.
Vi kan vara män eller kvinnor, och alla kan vi plötsligt finna oss i ett tänk där väldigt lite känns så där extra, och då kan vi göra lite tokiga saker, men utan att något menas. Nu är inte jag en parterapeut, men jag har eländiga erfarenheter på just det vis du nu har i tankarna. Min fru jobbade nätter när vi var gifta. När hon gick gravid var hon duktig vad gällde alkohol och rökning, och hon blev att längta till lite fest och kul. Efter förlossningen frågade hon mig om det var ok om hon kilade ut med tjejgänget en freda. Självklart tyckte jag att hon skulle göra det, nu när hon gått gravid så länge och avstått allt onyttigt. Det fungerade aom det ska, men rätt som det var gällde både fredagar och lördagar. Snart fick även onsdag sin givna plats🤷?♂️
Till slut förstod jag att hon inte alls kom från jobbet på morgonen. Ingen av alla våra gemensamma vänner sa ett knyst, utan spelade roller inför mig. Det var min förman på jobbet, som även var utkastare på ett av de större uteställena i min stad som berättade att hon alltid var ihop med samma kille, och som fick mig att verkligen reagera.
När det väl kom till kritan hade hon till och med skapat ett helt nytt förhållande under de sex månader detta pågick.
DET tog stryk på mitt hjärta och min tillit...
Men det du upplever nu, jag vet inte om det smartaste hade vara att "sparka fanslapet" som vissa här inne verkar vilja skrika fram till dig. Om din man menar att du är den enda han vill ha i sitt liv, då kan det finnas orsak att fundera på hur viktigt äktenskapet med denna man är för dig. För er🙏
Ibland gör vi alla dumma och ogenomtänkta saker som.kan såra innerligt, men det betyder bara det man vill att det ska betyda utifrån hur sviken man behöver känna sig.
Din man kan helt enkelt, genom detta snedtramp, ha fått upp ett nytt ljus för den som är viktigast för honom. Du😊
Det finns de som menar att nydanande inom äktenskapet kan göra de där eftersökta känslorna nya igen😊 Han har fått uppmärksamheten som lyft honom, och du kanske kan vara lite stolt över att du fortfarande har en man som är intressant, men som vill stanna hos dig😉🙏
Ingenting är över förrän det är över😊