Inlägg från: Anonym (Biståndshandläggare) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Biståndshandläggare)

    Kris i vården inte bara bland ssk!

    Anonym (Trötter) skrev 2023-12-13 14:53:23 följande:
    Kris i vården inte bara bland ssk!

    Vill bara skriva av mig min stora frustration. Det pratas så mycket om ssk villkor och löner och att det är kris i sjukvården. Bra att det uppmärksammas. Men jag är dötrött på att man bara pratar om en enda yrkeskategori. Vet ni om att man t ex snart inte vill operera på vissa sjukhus för man har inga fysioterapeuter eller arbetsterapeuter. Det är 1.(!) års väntetid till logoped där jag jobbat. Dietister servar 7 vc. Psykiatrin remitterar till psykolog och kurator på VC men där finns ingen. Osv osv. Tom kommer man förmodligen behöva lägga ner flera vårdutbildningar för att det är för få sökande. Varför? Jo för ingen vill jobba till skitlöner. Läste en diskussion om fysioterapeuter på DM.Tragisk läsning. 40% vill lämna yrket, flera har redan gjort det. Varför?! Jo LÖNEN och ARBETSMILJÖN. Varför är det så tyst om detta. Varför lyssnar arbetsgivarna bara på ssk?!Det är katastrof i svensk sjukvård. Och värre lär det blim


    Jag tänker att katastrofen i sjukvården i viss utsträckning handlar om att vården faktiskt inte alltid gör rätt saker. I min roll är det ständigt lika fascinerande när folk blir inskrivna för "ohållbar hemsituation" och tar upp en plats i väntan på bedömning om stöd av kommunen p.g.a. oroliga anhöriga, när patienten vill bo hemma. 

    Likaså remitteras folk fram och tillbaka, och står i kö... Många yrkeskategorier är dessutom fullständigt övertygade om att de har bättre koll på andras yrkes-ansvar än vad de defakto har, och slösar till med att hänvisa folk fel.

    Personligen tror jag att såväl vården som omsorgen behöver göra vissa processer mer effektiva. Vi har inte tillräckligt med resurser att hålla på och göra fel saker och vara ineffektiva, utan det är faktiskt rätt rimligt att vård och omsorg faktiskt går till de som behöver det.

    Nu när man faktiskt inte där knall och fall av stroke, hjärtattacker, terminal cancer är det inte rimligt att människor som faktiskt inte behöver vård är inskrivna på sjukhus för att anhöriga är oroliga över deras hemsituation..... efter pandemin har vi en jätteomställnig att göra utifrån att människor faktiskt inte fått vård för mindre akuta saker, utan faktiskt får helt andra besvär.

    Rent krasst så tror jag vården behöver uppdatera hur saker fungerar, så att de får igång de flödena som är viktigast.
  • Anonym (Biståndshandläggare)
    Anonym (Trötter) skrev 2023-12-13 23:12:56 följande:
    Ja absolut. Finns många osynliga som nu blir allt svårare att rekrytera. Dåliga löner. Behövs ett lönelyft för alla yrkeskategorier. Jag tycker dock det är beklämmande att yrken som kräver akademiska studier lönar sig så extremt dåligt. Det är ett stort problem som ssk lyft så länge för sin egen grupp men som är ett generellt problem i hela sektorn. Och nu ser man väldigt tydliga resultat av det. Folk slutar, omskolar sig, söker inte dessa utbildningar så de kanske måste lägga ner, bara någon enstaka sökande på tjänster i bästa fall osv. Detta kommer drabba patienter hårt och det märks kanske inte helt än eftersom personal tänjer sig så mycket man kan. Men det går inte så länge till. Arbetsgivare måste göra något. Inte bara för ssk.
    Fast att endast höja personalens löner gör inte att fler utbildar sig, eller stannar i vården. Man behöver snarare också jobba på att människor i vården får rimliga verktyg för sitt jobb, rimliga arbetsförhållanden och möjlighet att fokusera på sitt grunduppdrag...

    Som exempel har en släkting till mig fått 2 operationer inställda samma dag, p.g.a. platsbrist på intensivvårdsavdelningen. Detta betydde vid båda tillfällena att 2 specialist -kirurger inte kunde göra sin grej, att narkos-personal och annan personal faktiskt inte gjorde de de skulle utan fick jobba med att boka om 

    Naturligtvis är det rimligt ställa in vissa saker om det varit en stor olycka och något oplanerat som fyllt upp intensiven, men tyvärr verkade sjukhuset tämligen överens om att detta var ett resultat av minskat antal platser på intensivvårdsavdelningen. 
  • Anonym (Biståndshandläggare)
    Anonym (Trötter) skrev 2023-12-14 08:09:02 följande:
    Nej det är självklart inte bara lönen som är avgörande. Sjukvården har fler problem. Men i min region har man gjort undersökningar varför folk slutar. I mitt eget yrke och andra med högskoleutbildning. Den absolut största anledningen var lönen. Därefter kom arbetsmiljön. Lönen är så dålig på många håll att du kan lika gärna jobba på ica. Få lite ob så har du samma inkomst. Det finns en gräns. Är arbetsmiljön dessutom dålig så tappar man folk. Ssk har fått upp sina löner rejält på många håll. Men ändå är det bara dem man pratar om. Det är bara för mig ofattbart att man inte ser att detta gäller så många fler grupper nu. Det går inte längre att rekrytera erfaren personal när någon slutar. Det är allvarligt. Själv har jag t ex sökt jobb på sjukhuset vid några tillfällen.Men fått tacka nej. De "kan inte ge mig högre lön", snarare lägre än den jag har. Sen säger de att de "ska kolla med HR om det går". Nej tyvärr det går inte. Nej tack och så hittar de ingen. Eller en nyutexade stackare som inte får någon handledare. De säger "det är en så bra erfarenhet att jobba här'. Men jag är inte längre bara intresserad av att få "bra erfarenheter" till mitt nästa jobb. Jag vill ha en arbetsgivare som värderar och tar tillvaratar den långa erfarenhet jag redan har. I regionen har man bestämt att man inte får höja någons lön om man byter inom regionen. Men man ska "göra en studie om hur man kan rekrytera och behålla personal så de trivs". De har fått hundratals svar att ni behöver inte göra någon studie. Vi VET varför folk inte söker eller varför de slutar! Det är så dumt. Ja man kan effektivisera, verkligen men det kan man bara göra om man har personal.
    Ja, anpassa sig till verkligheten är nog verkligen något som iallafall sjukhus behöver göra om de vill få tillbaka personer i organisationen som faktiskt kan få jobb på andra platser.

    Själv jobbar jag också i en organisation som inte värderar faktiskt erfarenhet i från dem, utan inbillar sig att man kan ta in nyexade på relativt höga löner, och sen inte höja folks lön under 4-5 år mer än minimum.

    Då får man ju som du beskriver inga erfarna människor som byter, annat än av att komma närmare sin bostad.... Eftersom erfarenheten av att kunna det faktiska jobbet inte betyder något.

    I min region ska sjukhuset spara... Och inte tusan vill folk söka sig dit... Om det finns bättre jobb med mer betalt på andra ställen.
  • Anonym (Biståndshandläggare)
    Anonym (Trötter) skrev 2023-12-15 19:56:13 följande:

    Jag är inte så intresserad egentligen av att försvara och förklara olika yrken. Jag vet mycket väl vad de gör och vad som krävs. Det jag vill belysa är att det råder akut brist på utbildad personal inom legitimationsyrkena och de med högskoleutbildning. Det är många patienter som lider pga det och det kommer bli värre eftersom så många lämnar och det utbildas få. Detta gäller inte bara ssk och det är oroande att det inte är någon debatt om det. Som att enda lösningen är att höja ssk löner och ändra deras scheman. När problemet är så oändligt mycket större. I åratal har vi nu pratat om ssk löner och arbetsmiljö. Jag önskar att debatten lyftes lite över den nivån. En helhet som är katastrofal. Man minskar platser på t ex reumatologen och strokerehab för det saknas fysioterapeuter och arbetsterapeuter. Det är jättelång väntetid till psykiatrin för det saknas psykologer, kuratorer, arbetsterapeuter. De remitteras till pv istället men där saknas ofta psykolog och kurator. Habiliteringen lägger ner verksamheten för de sköraste och mest utsatt funktionshindrade för man får inte tag på rehabpersonal. Tjänster är vakanta, har man tur är det en sökande. Som kanske stannar ett halvår. Sen ska man rekrytera igen. Våra chefer lägger nästan halva sin tid på att rekrytera. Och då pratar jag inte om ssk utan om alla andra legitimationsyrkena. Så här är det i min region och i många fler. Det är svårt att förstå att det inte är större uppmärksamhet på detta eftersom vi står inför en mycket svår situation i vården som drabbar så många pat som kanske inte har en så stark röst! Många lämnar yrkena pga lönen och arbetsmiljön. 


    Det är den enda lösningen du ser.... 
  • Anonym (Biståndshandläggare)
    Anonym (Trötter) skrev 2023-12-15 20:20:39 följande:
    Va?
    Det finns mycket som behöver göras. Men ett stort problem är att det saknas utbildad personal. Det är rätt grundläggande.
    Nja. Utifrån att sjukvårdens uppdrag hela tiden verkar utökas, och att vården faktiskt också jobbar med att göra rätt saker så är det inte så att det bara ska till pengar för att folk ska utbilda sig.

    Jag tänker att pandemin faktiskt visade att vårt samhälle skulle må väldigt mycket bättre om "i princip" alla skulle veta mer om vård och omsorg, och att det faktiskt hade varit jävligt rimligt att ordna strukturer där fler människor får någon sorts grundläggande behörighet att göra vissa saker inom vården.

    Vården skriker efter sin utbildade personal, men det är ingenting som säger att vi behöver strukturera upp välfärdsstaten precis som vi gjort tidigare. Ska vi ha ett individuellt perspektiv behöver vi också se till att vi har strukturer som kan stötta de personer som bor i samhället.

    Vi behöver bestämma vilka som ska göra vad och anpassa våra institutioner till detta.

    I min värld är det mer rimligt att ha något liknande som mönstringen också för hälso- och sjukvård samt omsorg, än att utbilda militärer. Rent krasst tycker jag vi kunde gjort detta redan när man lade ner den allmänna värnplikten, förra gången, med facit i hand.

    Jag tycker att samhället sviker sig självt genom att helt titta på marknadsmodeller över vad som driver människor. Jag tänker att många människor faktiskt skulle må bra av att faktiskt bidra också till vården, förutom till vanliga yrkesliv. Och jag tror faktiskt inte att det handlar om att pumpa in mer resurser i de strukturer som finns.

    Så, utbildad personal: Absolut. Men genom att höja lönerna och hålla tummarna? Nja. Genom att förändra vården och omsorgen så den fungerar? Ja! Exakt hur.... Det är den verkliga frågan....
Svar på tråden Kris i vården inte bara bland ssk!