Inlägg från: Anonym (Bgfn) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Bgfn)

    Kris i vården inte bara bland ssk!

    Anonym (Abc) skrev 2023-12-15 08:50:37 följande:

    Pratas mycket om usla löner i diverse yrken men samtidigt så går nyexaminerade in på löner runt 35 000 i vård och skola vilket känns som en jäkligt hög ingångslön.

    Känns litegrann som att vissa yrkeskategorier ska gnälla och helt ignorera den löneutveckling som faktiskt varit på sistone. 

    Har flera i min bekantskapskrets som omskolat sig från civilingenjörer till lärare. Löneskillnaden efter skatt är inte jättestor, deras arbetsmarknad gör att de plötsligt kan bo i princip var som helst och ha cykelavstånd till jobbet istället för att behöva pendla in till Stockholm city. De klagar på en del gällande styrningen av skolan, men totalt sett så har deras livskvalité ökat med karriärabytena.


    Håller med. Har läst till medicinsk vårdadministratör vilket då är 2 år på högskola och gick in på 23000 i lön. Klagade inte ändå för det var det jag ville göra. 
  • Anonym (Bgfn)
    Anonym (Trötter) skrev 2023-12-15 09:07:01 följande:
    Det är ju inte ingångslönerna som är problemet. 
    Även om man har en relativt låg lön så är ju huvudsaken att man trivs. Allt handlar ju inte om pengarna. Men visst skulle man gärna vilja ha mer i lön men det vill nog alla.
  • Anonym (Bgfn)
    Anonym (Trötter) skrev 2023-12-15 09:18:28 följande:
    Vårdadministratör är inte en högskoleutbildning. Det är en yh-utb. Men jättebra att du trivs. 

    Man kan visst läsa till det på högskola och universitet. 

  • Anonym (Bgfn)
    Anonym (Trötter) skrev 2023-12-15 09:18:28 följande:
    Vårdadministratör är inte en högskoleutbildning. Det är en yh-utb. Men jättebra att du trivs. 
    Så det finns akademisk utbildning för det.
Svar på tråden Kris i vården inte bara bland ssk!