KlasP skrev 2023-12-20 09:56:22 följande:
Men hör nu lilla puffsinuffsan, jag har tagit upp ett mycket viktigt ämne till "diskussion" eller ännu hellre en sansat och respktfullt samtal. Men sådana är kanske förbjudna här menar du?
Jag har tagit upp ämnet att min son som har en försäkring som täcker handikappshjälpmedel som har intygats av läkare ha en rehabiliterande funktion, har blivit vägrad ett sådant hjälpmedel.
Försäkringsblaget i detta fall Trygg Hansahar vägrat betala ut vad min son har rätt till enligt avtalet. Man vägrar på grund av att man byter benämning på handikappshjälpmedlet. Därför har man meddelat min son att det inte är något handikappshjälpmedel.
Jag har också tagit upp lagstiftningen kring bedrägeri, sm just handlar om förbud mot att lura i någon en sådan sak att de inte har rätt till en viss sak, så att de ska sluta kräva den.
Men här hyllar vi visst de som ger sig på handikappade minderåriga, på dem bara eller?
Flyttade för övrigt över tre av våra försäkringar till Trygg Hansa enbart pga denna tråd, och det långt innan du gav ditt allsmäktiga klartecken för detta med:
KlasP skrev 2023-12-19 15:12:49 följande:
Ser man inga problem med att ens barn blir blåst på sin rullstol av försäkringsbolaget om det på något tragiskt vis får behov av en rullstol, så kan jag visst rekommendera Trygg Hansa barnförsäkring.
Jag utgick från att andra föräldrar också hade problem med det, det var mycket därför jag startade tråden. Men är det det man vill och förväntar sig av sitt försäkringsbolag, så var så god. Trygg Hansa kan definitivt vara något för dig.
Men tackar ändå för att du sa att det var ok.