Inlägg från: Anonym (M) |Visa alla inlägg
  • Anonym (M)

    Kan jag bli programmerare som 35-årig kvinna?

    Jo det kan du säkert men är det just programmerare du vill bli eller är det mer att du vill in i IT branschen? 

    Eftersom du har verksamhetserfarenhet så finns det förmodligen andra roller där du kan göra större nytta än just som programmerare. Det behövs rätt mycket kravare, verksamhetsutvecklare, verksamhetsarkitekter, vårdinformatiker, UX folk etc där du har mer nytta av din tidigare erfarenhet. Skall du programmera så krävs det att du visar att du kan det och/eller pluggar programmering så det är svårare att byta till (men fullt möjligt om det är just det du vill).

    De flesta (större i alla fall) vårdgivare/regioner har IT avdelningar där det jobbar många som rekryterats från vårdsidan just för att de vet hur verksamhetssidan fungerar. Du kan ju börja kolla med dem där du jobbar. 

  • Anonym (M)
    Anonym (B) skrev 2024-02-21 16:10:45 följande:

    jag fick höra att AI skulle ta över så att yrket kommer försvinna.
    Såg en artikel om en kvinna som fick sparken redan pga AI 


    Bra poäng. Även om det lär dröja några år så är det en klar risk... 
  • Anonym (M)
    Anonym (JK) skrev 2024-02-21 17:33:21 följande:
    Tack för era inlägg.
    När jag läser på nätet verkar webbutvecklare (front och backend) vara den "enklare" varianten men helst vill jag ju helhjärtat gå in på det som kommer ge jobb och en bra lön. Helst går jag en yh-utbildning.
    Ni som jobbar inom it - kan inte ni ge era råd och dela med er erfarenhet?
    Är yrket komplicerat? Har ni nån gång ångrat och i sådan varför? Vad tror ni är klokast att ge sig in på just inom it?
    Du har ju mina åsikter högre upp, jag har jobbat professionells i branschen sedan -97 och hade det som hobby innan dess. 

    Om det är pengar du är ute efter så är inte teknisk specialistkompetens som programmerare speciellt bra, man når bara upp till en viss nivå sedan är det svårt att tjäna mer. Antingen får man bli egen och hyra ut sig som konsult eller så blir man chef med personalansvar i någon form där man kan få ökat ansvar (och lön) hela tiden. Det är tyvärr så att många bra programmerare blir dåliga chefer av just det skälet.   
  • Anonym (M)
    Anonym (Lena) skrev 2024-02-21 18:04:23 följande:
    Jag vet inte exakt vilka kurser som ingår i civilingenjörsprogrammet men min kompis har bara läst det inget annat och hon har en bra lön och lätt att få jobb så man måste inte läsa en massa extra. Hon är varken webbutvecklare eller webbprogrammerare.   
    Civ ing tillhör ju de längsta utbildningarna du kan gå och lite overkill om man bara vill programmera. Dessutom finns det ju olika inriktningar där, datateknik gör en ju naturligtvis till en IT-människa av rang men går man bygg så är det inte speciellt mycket programmering.. 
Svar på tråden Kan jag bli programmerare som 35-årig kvinna?