Inlägg från: Anonym (Skeptisk) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Skeptisk)

    Varför hjälper inte vården oss.

    Anonym (S) skrev 2024-06-14 17:57:37 följande:

    När datumet infaller ringer ni till psykakuten.


    Skulle psykakuten hjälpa till? Jag vet flera som tagit sitt liv efter att ha blivit körda till psykakuten.
  • Anonym (Skeptisk)
    Anonym (S) skrev 2024-06-15 09:36:58 följande:
    Ja det är knappast en orsak till att anta att det skulle bli samma för alla som åker till psykakuten. Att de tog sina liv berodde inte på att de kom till vården utan för att de mådde skit. Och innan du kommer med nåt om att vården fick dem att må sämre så beror det fortfarande på deras snedvridna tankevärld där en som mådde bättre än dem INTE hade mått sämre av att prata med vården.
    Jagtror inte att vården fick dem att må sämre. Men vården skickade hem dem. Det finns ju ingen behandling i form av att prata med vården på kvällar, nätter och helger, enligt vad jag förstått. Behandlingar i form av psykolog sker i princip endast dagtid. Psykiatrin består också mest , nästan uteslutande av medicinsk behandling idag. Och mycket förvaring . 
    Jag tror det är farligt att ha för höga förväntningar på psykiatrin? Men jag är glad om jag har fel. Kanske finns det någon här som kan berätta om hur de blivit hjälpta av psykiatrin?
  • Anonym (Skeptisk)
    Anonym (Pew) skrev 2024-06-14 18:47:14 följande:

    Vill din anhöriga få hjälp? I så fall kontakta Socialtjänsten och be om plats på behandlingshem. De jobbar med måendet också. Var noga med att förmedla att hen är suicidal och behöver övervakning dygnet runt. (Jag vet två som verkställde sitt beslut så fort hon blev lämnad ensam/fick lov att gå ut ensam.)


    Jag tror mer på detta än psykakuten. 
  • Anonym (Skeptisk)
    Anonym (S) skrev 2024-06-15 12:25:28 följande:
    Om alternativet är självmord så kan man iaf försöka söka hjälp först.

    Om man är minsta insatt i hur psykisk vård fungerar så fattar man väl att man mår sämre av att lyfta sitt dåliga mående till ytan och skärskåda det. Det är inte vårdens fel, det är bara så hjärnan fungerar.

    Jag tror tyvärr att de flesta inte inser hur extremt dålig den svenska psykiatrin fungerar. De flesta har ju ingen kontakt eller insikt i psykiatrin. 


    Den svenska psykiatrin är också extremt biologiskt och medicinskt inriktad , den vanligaste behandlingen är medicin. Eventuellt kompletterad med elbehandling. 


    Om man vill tala med någon är det nog bättre att kontakta en privat psykolog, alternativt ringa Svenska kyrkans jourhavande präst. 

Svar på tråden Varför hjälper inte vården oss.