• Anonym (Sjuksköterska)

    Klarar man sig utan fackförbund?

    Efter vårdförbundets katastrofala slut på strejken funderar jag på atr gå ur efter 20 år som medlem-i ren protest mot att de svikit oss medlemmar ännu en gång. Dyrt är det och lite valuta får man. Har alltid varit med i fackförbund och man hör en massa propaganda hur dåligt (och farligt för en själv) det är att gå ur. Jag har aldrig behövt kontakta dem en enda gång hittills under alla dessa år. 
    Så frågan är klarar man sig utan fackförbund? 

  • Svar på tråden Klarar man sig utan fackförbund?
  • Anonym (Hejhopp)
    Anonym (Bimuy) skrev 2024-06-30 14:31:01 följande:
    Du tänker att ett resonemang som ditt löser sjuksköterskebristen inom vården?
    Anonym (Erp) skrev 2024-06-30 05:21:44 följande:

    Genomsnittslönen för en sjuksköterska i Stockholm är 40,000 nu. GRUNDLÖN!! Vad tycker du att ni ska tjäna, och vad tror du egentligen att en ingenjör tjänar?

    Vissa ingenjörer tjänar mer, men långt ifrån alla. Skillnaden är också att de ofta arbetar hos privata arbetsgivare som sätter individuell lön, och är du otroligt duktig och besitter kompetens som företaget vill ha, så betalar de mer. Ni behöver inte ens kämpa för er lön på detta sätt. 

    Helt galet verklighetsfrånvänd.


    Så om du talar om för sjuksköterskor att sjuksköterskor i Stockholm tjänar bra , i genomsnitt, så blir de per automatik nöjda med sina löner?
    Medellönen för hela Sverige för ssk med grundutbildning är 41.100 i månaden. För specialistsjuksköterskor medellön på 45.000 per månad. Ålder, region och utbildningsnivå påverkar den individuella lönen. 
  • Anonym (Bimuy)
    Anonym (Hejhopp) skrev 2024-06-30 15:34:28 följande:
    Medellönen för hela Sverige för ssk med grundutbildning är 41.100 i månaden. För specialistsjuksköterskor medellön på 45.000 per månad. Ålder, region och utbildningsnivå påverkar den individuella lönen. 
    Okej, så denna upplysning löser sjuksköterskebristen?
  • Tow2Mater
    Anonym (Bimuy) skrev 2024-06-30 16:04:08 följande:
    Okej, så denna upplysning löser sjuksköterskebristen?
    En lönesänkning så det kan anställas fler skulle lösa det.
    Se #43 som sa det bra.
  • Anonym (Sjuksköterska)
    Tow2Mater skrev 2024-06-30 17:03:02 följande:
    En lönesänkning så det kan anställas fler skulle lösa det.
    Se #43 som sa det bra.
    Så om man sänker lönerna så kan man anställa fler- för fler folk vill jobba om lönerna sänks menar du? 
  • SmulanFnulan
    Anonym (Sjuksköterska) skrev 2024-06-30 18:06:45 följande:
    Så om man sänker lönerna så kan man anställa fler- för fler folk vill jobba om lönerna sänks menar du? 
    Kan göra om hela systemet då ni egentligen inte behövs. Uskor kan med lätthet utföra exakt era arbetsuppgifter med rätt handledning till en början.
  • Anonym (Gnäll å gnäll)

    Kvinnodominerande yrken är det alltid denna missnöjdhet.
    varför då?

    lönen är inte dålig.

    sen vet jag inte om jag missförstått det men ni har ju redan arbetstidsförkortning eftersom ni jobbar 38,45 timmar i veckan men får betalt för 40.

    ni får mer semesterdagar efter 40 år ålder.
    Få som har det..

    Arbetaplats är tämligen trygg eftersom man vet att lönen alltid kommer oavsett hur man sköter arbetet.

    Alltså varför klagas det hela tiden? 

    Ang facket så är väll det enda sättet att visa sitt missnöje att gå ut.

  • Anonym (rtgssk)
    SmulanFnulan skrev 2024-06-30 18:13:59 följande:
    Kan göra om hela systemet då ni egentligen inte behövs. Uskor kan med lätthet utföra exakt era arbetsuppgifter med rätt handledning till en början.
    Klart uskor kan utföra ssk jobb om de får rätt utbildning.. för då blir dem sjuksköterskor.. som då självklart kommer kräva kompensation för sin ökade utbildning och nya arbetsuppgifter. Och sen behövs en ny sats uskor för att bemanna alla roller som de gamla uskorna hade och vips så har du samma system och samma problem igen. Förutom det stora hålet i mitten av allt detta när du saknar hundratusentals anställda, inställd vård och ett kollapsat system. 

    Annars var det ett jättebra förslag.
  • Tow2Mater
    Anonym (Sjuksköterska) skrev 2024-06-30 18:06:45 följande:
    Så om man sänker lönerna så kan man anställa fler- för fler folk vill jobba om lönerna sänks menar du? 
    Om du inte förstod det, menar jag att fler folk vill jobba om arbetsförhållandena förbättras.
  • Anonym (S)

    Är inte sjuksköterska och vet inte hur ert fack fungerar.
    Men det handlar ju lite om en själv också...

    Jag har faktiskt ringt och rådfråga mitt fack ganska mycket...om ex lön inför nya jobb.
    Vi tog hjälp av facket när vår chef var galen och fick supermycket stöd från både lokala och centrala representanter
    Till slut fick ju bort henne. Hade aldrig gått utan facket...

    Min svåger gick ur facket. Han resonerade som många av er andra, att han aldrig använde sig av dem och att det var onödiga pengar.
    Sen gick han bort superplötsligt. Hade han varit med hade hans sambo och barn fått pengar till begravning och även andra pengar såsom livförsäkring. 
    Nu blev de utan tack vare hans dumsnålhet...För inte hade han köpt någon annan livförsäkring eller liknande....

  • Anonym (Hejhopp)
    Anonym (Bimuy) skrev 2024-06-30 16:04:08 följande:
    Okej, så denna upplysning löser sjuksköterskebristen?

    Att strejka gör ju knappast att sjuksköterska bristen löser sig inom den närmsta tiden om ens flera år utan snarare förvärrar här och nu genom att ta bort ännu mer personal på kort sikt som riskerar människors liv.


    Det finns andra jobb som är lågavlönade men ändå eftertraktade eftersom de har bra arbetsvillkor och dessa jobb arbetar man 40 timmar vecka så det är inte där problemet ligger. Därför måste man ändra på arbetsmiljön och det gör man inte genom att korta arbetspass som redan är kortare än majoriteten av andra yrken som har 40 timmar vecka. Förkortar man ännu mer då behöver man ännu fler sjuksköterskor som inte finns att anställa. Hur löser man det? Om man höjer lönen var hittar vi dessa ssk här och nu? De finns ju inte. Ssk flyr ofta till kommunerna och vårdcentraler samt privata aktörer för de ofta har bättre arbetsmiljö. Det är ju främst sjukhus/lasarett som har dessa tuffa arbetsmiljöer. Regionen kanske bör ta en titt på andra aktörer hur de bidrar till en bättre arbetsmiljö för deras ssk och ta det som är bra där till sjukhusens arbetsmiljö. 

Svar på tråden Klarar man sig utan fackförbund?