Inlägg från: Anonym (Tjejen) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Tjejen)

    Varför klär du dig avklätt?

    Fanns inget alternativ för mig att välja. När jag är på vissa typer av jobbmöten så klär jag mig sobert och inga bara axlar etc för att det passar min roll. Om jag bara är på ett kontor och har möten med närmsta kollegorna så kan jag ha på mig linnen t ex för att jag alltid är varm, tränar mkt. Jag kan gilla dom kläderna för att det är bekvämt och jo, trots att det är städad jobbanpassad klädsel så märker jag att det tittas lite på mig vilket jag gillar när rätt personer gör det. Sen gjorde jag några misstag som yngre i jobbsammanhang, att man har kläder som var svåra att böja sig framåt i. Det slutade jag med efter några upplevelser med manliga kollegor vars blickar låstes fast. Vill såklart vara en kollega bland kollegorna oavsett kön.

    Sen tonåringar/yngre vuxna som har för tighta kläder som visar för mkt hud, jag känner lite medlidande/aningen irritation för att jag tycker att det hade varit snyggare med mindre hud synlig. Det blir för naket för att vara snyggt och man ser hur män smygkikar. Dom här tjejerna tror jag inte förstår att blickarna inte beror på hur läckra dom är utan för att man ser så mkt av kroppen. Unga människor vill leva ut och det är ok, det tillhör åldern. Men det går att göra så att det ser bra ut och inte billigt.

  • Anonym (Tjejen)
    SnickarAnders skrev 2024-09-06 12:47:11 följande:
    Ja, och när män som är 7/10 eller lägre tittar begår de sexuella övergrepp. Vi vet hur kvinnor fungerar.

    8/10-män eller högre = flirt = härlig uppmärksamhet
    Alla andra män som gör exakt samma sak = sexuella övergrepp
    Vilka "vi" pratar du om, mans-hive mindet? Njae, dom som vågar titta är dom attraktiva så det löser sig självt. Vad jag märker iaf.

    Sexuella övergrepp...det är skillnad på flin-stirrande och nån som kollar kort och respektfullt. Dom attraktiva har sociala skills så dom löser det.
  • Anonym (Tjejen)
    SnickarAnders skrev 2024-09-06 16:13:34 följande:
    Fast kvinnor VILL att män kollar. Men bara män som de tycker är attraktiva, dvs cirka 15 eller 20 procent av alla män. Om det inte är dessa män som kollar blir det sexuellt övergrepp.

    En kvinna som aldrig får blickar, och som aldrig blir sedd, mår inte bra. Men i praktiken händer det aldrig eftersom män är som de är.
    Du kan inte dra alla över en kam. Nej, jag kan inte säga att jag vill att män ska titta på mig faktiskt. Jag skulle snarare säga att jag vill att människor överlag ska tycka att jag ser bra ut och är en person som dom tycker om att ha runt sig.

    Det är mkt färre än 15-20% män som är attraktiva, för mig är det snarare 3%.
  • Anonym (Tjejen)
    Anonym (Tjej) skrev 2024-09-08 00:43:22 följande:
    Ja, jag förstår. Du skyddar dig och din fysiska integritet med de plaggen du bär i trängseln kommunalt. Anpassar mig inte exakt så mycket som du gör i din outfit men tänker mig för en extra gång. Blickar okej ändå för mig oxå. Trevligt med lagom uppskattning men killar som passar på om det är extra trångt är mindre nice.
    Sista meningen - att ha fått greppande händer på sin kropp eller att bli struken med en hand har väl hänt alla tjejer när man åker kommunalt. Är extra skönt att slippa det när man åker bil eller promenerar.
Svar på tråden Varför klär du dig avklätt?