• Jemp

    Dela på utgifter. Hjälp!

    Chasingdreams skrev 2024-09-27 15:48:30 följande:

    Glömde nämna men en sak som gör mig nojig att betala är att när vi hade ett konto i hans bank där jag sparade pengar till barnen tog han ut pengar utan att tala om det. Ingen aning vad han använde det till men det var ca 150000 kr. Om jag betalar nu är jag rädd att han behåller en eventuell utbetalning för sig själv.


    Behåller vad för sig själv? Att han skulle sluta betala försäkringarna? För det är ju inget gemensamt sparande ni diskuterar nu?

    På ett sätt är det klart att ni ska dela på utgifter, men då behöver det också vara ett gemensamt beslut vilka utgifter man ska ha. Dvs vilka abonnemang, vad du nu har för kostnad för din förra telefon osv. 
  • Jemp
    Chasingdreams skrev 2024-09-27 16:00:08 följande:
    Han är försäkringstagare så om det händer något och en summma betalas ut är det till hans konto det går. Det garanterar inte att barnen eller jag får del av summan. 
    Aha. Ja, oron kan jag förstå mtp bakgrunden, men det påverkas ju inte av om han betalar Netflix eller ej? Kanske bättre att du ber honom att få betala försäkringarna och han för över till dig?
Svar på tråden Dela på utgifter. Hjälp!