Inlägg från: KimLinnefeldt |Visa alla inlägg
  • KimLinnefeldt

    Kan man bli bisexuell?

    Jag tror inte att hetero respektive homo är dikotomier, alltså att det ena utesluter det andra. Jag tror att alla är "på en skala" från strikt hetero till strikt homo med alla grader emellan.

    Homosexualitet är fortfarande väldigt tabubelagt, särskilt för män. Det har med könsmaktsordningen att göra. Män har en högre ställning i samhället - högre lön, mer makt, högre status etc. En man definieras av att han ligger med kvinnor. Om en man ligger med andra män är han inte en riktig man, då sjunker hans status. Det kan kännas hotfullt.

    Jag har levt som hetero hela livet men blir mer och mer öppen för att prova att ha sex med en annan man, åtminstone med en annan man närvarande och deltagande i en trekant med en kvinna. Det kändes väldigt förbjudet första gångerna jag fantiserade om det, sen har det blivit mindre skamfullt.

    Jag är 60+, känner mig allt friare i tanke och lust.

Svar på tråden Kan man bli bisexuell?