TvillingmammaVästgöte skrev 2024-11-26 09:02:18 följande:
Men vatten finns ju överallt i Sverige? Sjöar, åar, hav, poler. Mycket svårt att undvika. Alla barn bör ju få vattenvana och lära sig simma tidigt.
Det handlar också om självförtroende och att inte tvingas undvika vissa miljöer.
Mina tvillingar gick i simklubbens simskola tills de var tio år. Då simmade de 1 h två gånger i veckan. Så de lärde sig riktigt bra. Det ger självförtroende.
Mem det kostade mycket förstås, så mycket pengar vi lade på detta. Men jag får se det som att vi sponsrade den lokala simklubben, de lever till stor del på dessa simskolor. Det är ju en ideell förening.
Det är ingen som förnekar att det är livsviktigt för barn att ha vattenvana och kunna simma, men självklart kan det variera hur stort behovet är, och vilka möjligheter man har. Om barnet inte känns moget så kanske man kan vänta lite och ta nya tag efter en termin eller två. Det kostar ju också bra mycket med simskola, och då jan det kännas onödigt att traggla sig igenom det om barnet dessutom inte är mottaglig. Det krävs ju viss fysisk mognad för att klara av att simma. Hur viktigt det då är att öva simning beror på hur och var man lever. Det är väl klart att säkerhetsaspekten är avsevärt mycket större om man bor vid havet, har båt, brukar sätta ungen på en sup-bräda ute på vågorna eller står vid kajen och fiskar jämfört med om man bor i innerstan, mest kastar pinnar i en liten å eller bara badar någon gång på sommaren? Alla ska så klart lära sig, och de kommer de också, men för oss var det absolut jätteprioriterat - och vi hade tid och pengar - men jag förstår att för andra det kanske räcker att gå och bada med jämna mellanrum och vänta in simundervisningen i skolan.