Inlägg från: Anonym (Ninni) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Ninni)

    Tvingas gå om förskoleklass

    Vad säger BVC om hans utveckling? Du kan också koppla in skolsköterskan och/eller kuratorn. Passa på att fråga om de ser anledning att utreda eventuell funktionsnedsättning. Mitt barn utreds nu för adhd och är känslomässigt sen. 

  • Anonym (Ninni)

    Är det känslomässig mognad eller intellektuellt de menar att han inte är redo? Eller båda? 


    När jag började skolam (ettan) var det en flicka som innan första terminen var slut flyttades tillbaka till dagis (som det hette då). Hon gick sedan i klassen under oss. Hon hade kompisar i klassen, så det var inga problem med det. 


    Det jag tänker är att det är bättre att gå om förskoleklass än att börja ettan, tvingas uppleva att man inte klarar det och flyttas tillbaka - och då in i en förskoleklass med redan etablerade kompisgrupper. Det om något kan bli tufft.

    Med det sagt, om ditt barn är intelektuellt på samma nivå som övriga och har börjat läsa och räkna dom de andra, men är känslomässigt omogen, inte kan sitta stil osv, då tycker jag att du ska stå på dig om att han ska få gå vidare till första klass men med rätt anpassningar. Och, som sagt, diskutera eventuell npf. 

    Är specialpedagogen inkoppkad? Om inte, kräv det! 

  • Anonym (Ninni)
    Anonym (Arg) skrev 2024-12-08 21:10:55 följande:

    Nej han ligger inte efter! Han är bara rastlös med mycket spring i benen, inget som är en rimlig anledning att gå om. Han är väldigt intelligent och kan fokusera utan problem om han tycker det är intressant. De klagar på de sociala färdigheterna för att han ofta föredrar att vara ensam över att leka med andra om de gör saker han tycker är tråkigt.


    Låter som typisk npf. Sök hjälp hos psykiatrin imorgon. Det gäller att ha diagnosen klar innan barnet börjar må dåligt (OM det blir så). 

    Kräv att specialpedagog kopplas in i skolan. 


    Många skolor missar npf hos barn som är smartare än genomsnittet. Ni behöver specialisthjälp för att få kollat om det är npf det rör sig om. Läs på själv så att du är insatt. Googla Twice exceptional och se om ditt barn har liknande egenskaper. 

  • Anonym (Ninni)
    Anonym (Arg) skrev 2024-12-08 21:35:17 följande:
    Han utreddes i förskolan och då sa de att han inte har npf, men jag har sagt att jag vill ha en ny utredning, men får bara svar att det är långa köer och att de inte ser något som tyder på det.

    Vilka utredde? Psykiatrin?


    Har ni råd att bekosta utredning hos någon privatprakticerande? 


    Det ni främst behöver, tänker jag, är en dokumentation av intelligens och kunskapsnivå så att ni har svart på vitt att han inte ligger efter kunskapsmässigt. 

  • Anonym (Ninni)
    Anonym (Arg) skrev 2024-12-08 22:24:31 följande:
    Bumm.
    Kostar privat vård för barn? Det visste jag inte.

    Oj, nej jag är kanske ute och cyklar där. Jag tror att jag har läst folk här på FL som själva betalat vård för npf-barn när den offentliga vården inte gjort vad de borde. 


    Be - tjata - om ny utredning. Exakt allt du skriver passar ju in på barn med npf. Känslighet för höga ljud, hög förmåga till koncentration när det är intressant, annars låg. Stort behov av att röra sig. Dålig impulskontroll (springer omkring på lektionstid trots att han vet att man inte får).  Avvikande socialt beteende.


    Är specialpedagogen på skolan inkopplad? Det är ofta de som har särskilda kunskaper om npf. Den borde kunna vara med i klassen (deltid) ett par veckor och observera. 


    Har de gjort några anpassningar baserade på antagandet att din son har adhd? Det borde ju vara allra första steget. 


    Sök stöd och få råd hos Riksförbumdet Attention. 

  • Anonym (Ninni)
    Anonym (Tacksam) skrev 2024-12-09 10:06:40 följande:

    Du ska ju bara tacksam att skolan ser och tar på allvar att det är något avvikande som gör att din son behöver lite mer tid. Såg att förskolan hade observerat det tidigare också. Så se till att få en utredning för att han ska få en så bra skolgång som tidigare. Du skriver att han är intelligent och det kan han ju absolut vara men det är också viktigt att fungera på alla andra bitar för framtiden. så ta tacksamt emot hjälp Och ta det inte som en förolämpning.


    Om orsaken till pojkens beteende inte är ordentligt utredd finns risk att senare skolstart istället förstör för honom. Att vara smart och lära sig snabbt men samtidigt lätt bli uttråkad är en kombination som skapar ett rastlöst, understimulerat och i förlängningen olyckligt barn. 


    Som du skriver behöver han hjälp, men det ska vara rätt hjälp. 


    Jag tolkar TS som att pojken ligger i framkant intelligensmässigt. Min erfarenhet är att även om han går med sina jämnåriga innebär det en överhängande risk för uttråkning och därmed störande beteende. Att då låta honom vänta ett år till skulle kunna bli riktigt dåligt - förutsatt att mina antaganden om pojken stämmer alltså. 

  • Anonym (Ninni)
    Anonym (Pappa till tre barn) skrev 2024-12-10 00:02:55 följande:

     Är det inte meningen att barn ska få vara barn?


    Tyvärr är detta en vanlig inställning idag. Och den leder ofta till en överdriven gränslöshet mot barnet som gör det svårt för dem att fungera bra i många sammanhang.


    Barn behöver lära sig att i vissa sammanhang ska man sitta still, vara tyst,  lyssna eller göra som vuxna säger. Ibland alla sakerna samtidigt. Det betyder inte att barnen ska göra det hela tiden men de behöver kunna göra detta på begäran. Och det är lång träning som krävs för det. Det är bra att börja redan vid det första levnadsåret.


    Barn som klarar av detta vid fyra års ålder har mycket större sannolikhet att få bra skolresultat.


    Och TS barn har gått i förskola och har fått träning i det, precis som de andra barnen, men klarar det ändå inte. Öva behöver han fortfarande göra, men det verkar orimligt att begära att han ska klara lika mycket. Det är inte konstigare än att en dyslektiker behöver mer träning för att lära sig läsa eller ett barn med cp kan ha svårt att gå. 


    Hade pojken varit hemma och sen börjat förskoleklass direkt hade ditt resonemang varit rimligt, men så är det ju inte. 

  • Anonym (Ninni)
    Anonym (X) skrev 2024-12-10 16:01:37 följande:
    Du kommer inte vilja höra detta TS men jag gissar av det jag läser att din son har autism, sannolikt med inslag av ADHD. 
    Anledningen till att skolan vill hålla tillbaka honom ett år är för att det är lättare för ett barn att gå om förskoleklass än det är att behöva gå om en klass senare i livet. De ser något du inte ser...

    Med det sagt, byt skola om du är missnöjd. Om du är säker på att han klarar 1an så skulle en annan skola sannolikt vara bättre för er bägge.

    Jag tycker snarare som att det låter som att skolan inte förstår vad de ser. Det TS beskriver är ett begåvat barn med npf som enligt svensk lag har rätt till anpassningar för att kunna gå i skolan. 


    Att ha misstänkt npf är inte ett skäl att skjuta upp skolstarten. Det är ett skäl att sätta in extraresurser. Nästa år kommer TS barn eventuellt ha hunnit lära sig läsa. Hur i hela fridens namn tänker de sig hantera det - en uttråkad liten kille med låg impulskontroll och byxorna fulla med myror. 

  • Anonym (Ninni)
    Anonym (hej) skrev 2024-12-11 11:24:31 följande:

    Ni som misstror skolans utbildade pedagogers förmåga att bedöma vad deras elev behöver, krigar ni på samma sätt mot annan personal i samhället? I sjukvården? Butikspersonal? I rätten?

    Pedagoger KAN ha fel, precis som läkare, etc, men det MEST TROLIGA är faktiskt att de har rätt. De jobbar med det här.


    Lärare är generellt inte utbildade i npf. Först 2021 slog man fast att det ska ingå i alla lärarutbildningar. Det är MÅNGA föräldrar som har behövt kriga mot skolan för att deras barn ska få rätt stöd. För att hjälpa barn med npf finns specialpedagoger, som har studerat (bland annat) detta extra. Men även där tog regeringen beslut för bara ett fåtal år sedan att de behöver få ännu mer utbildning i npf. Kunskapsnivåerna är generellt för låga även hos specialpedagogerna. 

    Ja, jag har krigat även mot vårdpersonal när de har gjort fel (personen blev sedan fälld av IVO). 
  • Anonym (Ninni)
    Anonym (Pappa till tre barn) skrev 2024-12-12 01:34:37 följande:
    Tyvärr tränar inte många förskolor på sånt där längre. 
    Jag har aldrig hört talasom en förskola som inte har samling eller läser för barnen. 
Svar på tråden Tvingas gå om förskoleklass