Unna barnen saker... på hennes vecka?
Låt barnen ha sina saker. Sluta straffa dem för vad deras förälder gjort tidigare.
Låt barnen ha sina saker. Sluta straffa dem för vad deras förälder gjort tidigare.
Däremot är det ju rimligt att ni ser över underhållet. Borde väl inte betalas alls. Men ta det med föräldrarna (och ev fk), inte barnen.
Men du säger att det är presenter? Presenter bestämmer man väl själv över? Det är ju skillnad på att ge presenter och förse barnen med det de behöver.
Underhållet är ju skyhögt. Och dessutom bor de nästintill halvtid.
Det är bättre att inte låta hämndbegäret mot mamman (som delvis kan vara rimligt) gå ut över barnen utan faktiskt försöka vara den större personen i det hela. Varannan vecka-boende bör inte innebära att man aldrig själv får bestämma över sina saker.
Det är rimligt att ha tillräckligt med saker på varje ställe (slippa flytta med sig) men också rimligt att kunna ta med sig det lilla extra oavsett vem man FÅTT det av.
Eftersom det är tonåringar det gäller finns ju också alternativet att föräldrarna gemensamt (och barnen) avtalar om att de ska förfoga över en större del av pengarna själva och då stå för klädinköp.
Du kommenterar inte E? För att citera mig själv:
Eftersom det är tonåringar det gäller finns ju också alternativet att föräldrarna gemensamt (och barnen) avtalar om att de ska förfoga över en större del av pengarna själva och då stå för klädinköp.
I vilken mån fungerar A idag?
Det blir lite förvirrande när allt som köps till barnen benämns som presenter.
1) saker som tillhör grundnivån ska ju mamman stå för. Gör hon det i sån utsträckning idag att barnen har tillräckligt med saker även hos er?
- om ja: hänvisa även fortsättningsvis dit för basbehov. Med tillägg av nr 2.
- om nej: ha basgarderoben med alternativ C. Med tillägg av nr 2.
2) Saker som barnen får i födelsedagspresent, julklapp, köper själva osv är deras ägodelar och tas med fritt/förfogas själva.
3) Där ni inte är överens om var basbehovet ligger, blir ju en avvägning. Alternativet blir ju att era principer gör att barnen blir utan under mammaveckorna.
Även detta påverkar ju såklart barnen dock, när ansvaret mer läggs på dem att hantera det ni vuxna inte reder ut.
Det handlar om en balans: ge barnen utrymme att känna sig hörda och respekterade, men samtidigt vara tydlig med att vissa saker behöver stanna i ett hem av praktiska eller emotionella skäl. Detta är inte en fråga om att begränsa barnens autonomi, utan om att skapa en struktur som gynnar alla inblandade, också vuxna, som faktiskt också har känslor.
Är det verkligen så illa att saker hålls separerade mellan två hem om barnen har allt de behöver i båda? Det finns inget som säger att barnen "kommer i kläm" bara för att vi som föräldrar gör det praktiskt för dem. Vad är det för "konsekvensar" du yrar om, egentligen?
Min uppfattning är att stabila och tydliga ramar skapar trygghet ? inte att barnen får bestämma över varje detalj. Varför är det så kontroversiellt?
Det här är (igen?) mina argument mot att låta barnen själva ta med saker mellan hemmen:
1) Att ha separata saker i respektive hem är praktiskt och förhindrar att barnen behöver bära med sig onödigt mycket fram och tillbaka. Två hem kan fungera som två självständiga och kompletta miljöer, vilket kan bidra till stabilitet.
2) Om det finns tillräckligt med saker i båda hemmen, varför ska det då vara nödvändigt att ta med sig en tröja eller småprylar varje vecka?
3)Självklart ska barnens behov stå i centrum, men det är föräldrarnas ansvar att skapa tydliga ramar. Om det innebär att vissa presenter (som lätt går sönder eller skapar konflikter) hålls inom respektive hem, är det enligt mig en rimlig kompromiss. Och: Större eller platsbundna presenter (t.ex. ett innebandygolv och mål, vilken 14-åring grabb skulle inte uppskatta det?) skapar glädje utan att leda till diskussion om "var de ska förvaras"/om de får följa med till mamma.
Vad gör ni för att i denna diskussion låta tonåringarna få känna sig hörda och respekterade då?
De får inte ta med sig SINA saker mellan hemmen, trots att de uttrycker att de vill det. Föräldrarna anser nämligen att det är deras egendom?
De får i uppgift att föra talan mot sin mamma för att föräldrarna inte hanterar oenigheter om ekonomin (tro mig, det är jobbigt med den bördan som barn, att agera sändebud i mitten av en konflikt).
Konsekvensen är den mentala hälsan.
De får dessutom inte, som de flesta ungdomar, börja ta allt större ansvar för sin ekonomi och välja vad som köps.
2. finns det tillräckligt med saker i båda hemmen skapar man sig ändå favoriter. En setting spray, bevisligen. Ett visst par örhängen man vill bära ofta. Något man villhöver ha just på torsdag. Osv.
Om du ger en present till en vän, bestämmer du hur hon får använda den också? Får bara använda tröjan på helgerna, eller boken får inte följa med på
semester?
Nej, det är ingen naturlig konsekvens att dra in presenter. Ni kan såklart bestämma själva vad ni ger, men väljer att sjunka till mammans nivå.
Varför ska barnen vändas emot mammans rökande?
Bevisligen har det varit ett stort problem hela tiden. Det är ju det ni nu använder barnen till att straffa mamman för.
Läser du inte svaren du fått om hur det skadar?