• Anonym (xxx)

    Kontrollerad

    Anonym (Mannen) skrev 2025-02-10 15:37:37 följande:
    När jag och min sambo gick i parterapi sa terapeuten att det där är bland det mest omogna man kan göra och kan skapa jobbiga konflikter vid skilsmässan och efteråt om man har barn.

    Istället ska man prata om problemen och hur man upplever dem. Alla har inte insikt om hur de beter sig. Ge dem chanser att lyssna och ändra sig.
    Nja, jag skulle säga att det beror på varför man vill skilja sig. Är det misshandel inblandat, t ex ekonomisk, psykiskt eller fysisk, då är det bra att planera innan, så att man snabbt kommer därifrån när man väl berättat. 
    Här handlar det om psykisk misshandel med en kontrollerande man. 
  • Anonym (xxx)
    Anonym (Mannen) skrev 2025-02-10 16:13:29 följande:
    Han kan vara omedveten om sitt beteende. Sen oavsett så kan bristen på öppenhet kring tankar och beslut i relationen skapa mycket större problem. Det mest mogna och långsiktigt bästa är nästan alltid vara öppen och ärlig. Det är när man lever med en person som är farlig och man behöver fly från relationen som man inte ska vara öppen och ärlig. Hos andra personer kan faktiskt bristen på öppenhet och ärlighet bli en trigger som leder till våld som annars aldrig skett.
    En kontrollerande man kan mycket väl vara farlig. Och skulle han bli våldsam om/när TS berättar att hon vill lämna, så spelar det nog inte så stor roll när hon berättar. Tvärtom, risken finns att han försöker förhala eller sätta käppar i hjulen för henne om han får reda på det för tidigt. 
Svar på tråden Kontrollerad