Inlägg från: Anonym (T_S) |Visa alla inlägg
  • Anonym (T_S)

    Vad kan man förvänta sig på dejtsite?

    Har gått med en dejtsite. Är man och i övre medelåldern. Jag slås av tanken om vilka krav på känslan man ska ha innan man kontaktar en kvinna. Jag menar, när man var tonåring så var det liksom on-off och ofta var det utseende och ligglusten som styrde. Med den erfarenhet jag nu har så värderar jag mer vad hon värdesätter/intresserar sig för och vilket "tempo" hon har. Ett krav jag har är att jag ska känna att jag kan ligga med henne. 
    Är jag rätt ute tro? Hennes intresse/personlighet samt att jag skulle inte rygga för att ligga med henne är det som ska avgöra. 


    Exempel: Nu har jag ögonen på en kvinna som skriver en mycket fin presentationstext som verkligen tilltalar mig. Inget om bil/MC/Sport/MTB. Hon skriver bara om kramar och mysiga kvällar. Hon ser dessutom jäkla trevlig ut så jag kan säkert ha en intimare stund med henne. För min del så har hon passerat nivån för att kontakta henne. 


    Jag hoppas nån kan ge nån form av icke-dömande feedback.


     

  • Svar på tråden Vad kan man förvänta sig på dejtsite?
  • Anonym (T_S)
    Anonym (Filippa) skrev 2025-02-10 19:11:25 följande:

    Tycker att det låter lite konstigt. Att bara skriva om kramar och mysiga kvällar säger vill inte så mycket om henne, annat än att hon vill vara intim. Men det kanske är det som tilltalar dig?


    Givetvis skriver hon mer men i samma anda. Hon verkar helmysig
  • Anonym (T_S)
    Anonym (Closing) skrev 2025-02-10 19:10:05 följande:

    Jag förstår inte inlägget. Du är ute efter en partner där du både vill ligga med/ ha ett intellektuellt utbyte med?

    Varför ska du då göra avkall på detta? I vilket syfte då?


    Jag ska inte göra avkall på de kraven på känslor/önskemål jag har. Vad jag frågar mig själv är om det räcker? Ska jag kanske ha krav om att känna samma berusning som när man var 20 år? Kan man förvänta sig det? 


    Det är vad jag frågar mig och vill ha andras åsikter. 

  • Anonym (T_S)
    Anonym (Jag) skrev 2025-02-10 20:18:07 följande:
    Men herregud, om du tror att du ska kunna känna något slags berusning av en profiltext kommer du dö singel. Det där är bara första steget som gör att man stannar upp, sedan chat, sedan dejt, sedan många dejter, och någonstans där under tiden kan det komma känslor, av svagare eller starkare natur, mjukare eller hetsigare, eller något helt annat.

    För min del (jag är kvinna) så gäller att det finns vettiga bilder, en tilltalande text och att de passerar första testet: hur skulle jag känna om den personen skulle försöka kyssa mig?
    Tack för det. Det är precis så jag upplever det nu. Jag stannar upp och blir intresserad. Mer kan jag inte förvänta mig. Det sker en grovsållning först.
    Usch att man ska vara så....så ovan.  Hur som helst så bekräftar du det jag tänkte. 
  • Anonym (T_S)
    Anonym (Filippa) skrev 2025-02-10 21:17:55 följande:
    Grovsålla... Ska bli intressant att höra vad du tycker om nätdejting om sex månader haha.
    Skratta du. Jag är faktiskt ganska luttrad men tidigare har jag gått på berusning och då har de varit 10-15 år yngre och de två jag tänker på har varit från Baltikum resp. Sydamerika. Det funkade faktiskt mycket bra, speciellt med den sista (5 år). Det har dock varit turbulent då kulturella skillnadena visade sig mer och mer. Jag blev sliten ska du veta.  Så nu vill jag satsa på självgående helylle-svenskt. 
  • Anonym (T_S)
    Anonym (Jag) skrev 2025-02-10 22:14:41 följande:
    Du kanske tror att du är luttrad, men du är total novis när det kommer till onlinedejting.
    Du har säkert rätt i det. Jag har mer att lära. 
  • Anonym (T_S)
    Anonym (Filippa) skrev 2025-02-10 22:11:07 följande:
    Snälla återkom och berätta när du har grovsållat kvar och varit på några dejter med några hellylle-svenskar.
    Du ska få en rapport.
  • Anonym (T_S)
    Anonym (Nja) skrev 2025-02-10 23:50:42 följande:

    Att bara skriva om kramar och mysiga kvällar känns lite slemmigt. 


    Hon skrev givetvis mycket mer som jag också fastnade för. Vissa kvinnor skriver om deras nöje i mc/bil och/eller dans. Det intresserar mig inte så mycket. Hon skrev mer om känslor. Det gillade jag. Så hon var definitivt inte slemmig. Snarare öppenhjärtlig.
  • Anonym (T_S)
    Anonym (Filippa) skrev 2025-02-10 22:11:07 följande:
    Snälla återkom och berätta när du har grovsållat kvar och varit på några dejter med några hellylle-svenskar.
    Har fått en intressant kvinna nu på chatten. Hon ger respons varje gång jag skriver nåt. Hon är från min hemstad dit jag är hem varje helg...65 km norrut. Få se hur det utvecklar sig.
    Sen har ett flertal kvinnor gillat en av mina ansiktsbilder som jag har i fotobiblioteket (ej profilbilden) så jag har bytt till den bilden nu. Verkar vara bättre. Har en hund i knäet. Vad vet jag vad som är bäst?
  • Anonym (T_S)
    Anonym (Jag) skrev 2025-02-13 20:33:36 följande:
    Bra att du visar direkt att du har hund, då slipper sådana som jag (allergisk och vill ändå inte leva hundliv) slösa tid i onödan.
    Det är inte min hund.   Har inga djur!
  • Anonym (T_S)

    "Love is not only emotions, love is also action".  Det var ett bra och tankeväckande påstående. Givetvis är det så, det är bara det att man måste få det skrivet på näsan för att fatta det.  


    En annan sak; Det var en isrealisk famileterapeut minns jag som den där norska karln hade som gäst och hon sade att om ett förhållande ska lyckas så måste partnerna bestämma sig för att "Den här personen ska jag älska".  Så sa hon....
    Åsikter om det?

    PS/ Snart fika på G med damen jag nämnde ovan....

Svar på tråden Vad kan man förvänta sig på dejtsite?