Anonym (TS) skrev 2025-02-16 20:40:07 följande:
Självklart ska inte barn med diabetes lämnas i sticket. Men att enbart ha resurser till detta och sedan är allt annat kaos och det finns inte en krona för att prioritera ens en ordentligt anställd specialpedagog som kan göra kartläggningar eller liknande, vi har någon som kommer ibland några timmar. Vi har en årskurs 3 där inga elever kan läsa i stort sätt för att det är fullständig kaos i deras klassrum, med elever som skriker, kastar stolar m.m
Det är ohållbart, personal med utbildning blir sjukskrivna pga den hårda belastningen. Så jag vill inte ställa grupper mot varandra, men något måste man ju göra.
Fast du ställer ju ändå grupper mot varandra då du ändå anser det är knas att resurser läggs på diabetes barn. Ett barn med diabetes som inte är under kontroll kan dö på några minuter utan uppsikt på blodsockret.