separerad
Er största utmaning kommer ju att vara just det du skriver själv , att förstå att problemet kvarstår även fast ni separerat. Han kommer automatiskt inte få bättre värderingar och du kommer fortfarande högst troligt stanna kvar i att tassa på tå för särbon ... DET kommer slita på er .
Om det håller i längden handlar om er bådas vilja till förändringar , krav och gränssättning. Nu har ni flyttat isär och en akut brand är släkt men som särbos kommer ni ju fortsätta ert förhållande och barnet och särbon kommer fortfarande ha nån form av vardag och relation ihop. Där kommer resten av ert jobb att ligga med tydliga gränser och krav ni måste stå för.
Det ni måste klura ut nu är hur ni vill att ert förhållande som särbo ska se ut framöver och vilka krav och förändringar ni måste komma överens om. Ska ni fortsätta "bo" ihop på olika sätt och hur ska det fungera med barnet? Ska ni återgå till dejting och enstaka övernattningar? Är han villig att fortsätta ställa upp och leva som familj på olika sätt? (Skjutsa, hjälpa till att handla, ta initiativ till utflykter etc etc?) Eller kommer ni landa som två singlar som har sex ibland?