Inlägg från: Anonym (X) |Visa alla inlägg
  • Anonym (X)

    Fred i Ukraina

    Xenia skrev 2025-02-22 17:52:00 följande:

    Länge trodde man att Sovjet var typ oövervinnerligt. Men så föll Sovjet samman och det visade sig vara en koloss på lerfötter. Krig förs inte bara med soldater utan med utrustning.

    Så både Europa och USA ville egentligen att Putin skulle vinna? Det har jag svårt att tro på. Varför skickades pengar och vapen till Ukraina då?


    För Ukraina är Ryssland övervinnligt. De saknar resurser att ens driva Ryssland ut ur sitt eget land med bara sin egen förmåga.

    Ingen utomstående är beredd att betala det verkliga priset för att låta Ukraina vinna kriget. Det verkliga priset är öppet krig med Moskva med egna soldater på slagfältet

    Men bästa gissning på din fråga: man ger tillräckligt för att hålla Ukraina flytande (men utan reell chans att vinna) för att man hoppas på någon slags förhandlad fred.

    Men var för sena att reagera och när man reagerade gjorde man det för halvhjärtat för att inte "provocera Ryssland i onödan"

    Därför förlorade Ukraina kriget innan det ens hade påbörjats
  • Anonym (X)
    Tukt skrev 2025-02-22 19:05:21 följande:
    Det där är ju helt enkelt inte sant. 
    Det är 100% sant även om det är skittråkigt att få höra om man verkligen trott att vi i väst gjort allt vi kan för att rädda Ukrainas integritet.

    Nu kommer Ukraina att överleva so självständig nation. Det kommer att finnas ett stort stöd för dem att få gå med i EU på medellång sikt.

    Det kan ses som en vinst givet omständigheterna
  • Anonym (X)
    Anonym (Trötter) skrev 2025-02-26 18:49:08 följande:
    Munskydd i all ära. USA vill nu stoppa en Svensk Gripen affär med Colombia då de förlorat upphandlingen. Motorn F414-G tillverkas av General Electric vilket ger USA ett veto att stoppa affären. Vår allierade vill alltså underminera vår försvarsindustri :)
    Fejk Njus

    Någon jobbar hårt via falska "källor" för att försöka sprida anti-amerikanska känslor i Europa

    Vem kan tänkas tjäna på det?!

  • Anonym (X)
    Tow2Mater skrev 2025-03-03 00:16:09 följande:

    Tydligen inte bara Trump som tappat humöret med Zelensky, utan även Biden i 2022, 


    Nu sabbar du narrativet om Trump och Vance som dumma.
  • Anonym (X)

    Mer fejk njus som *någon* placerar ut i media i utkanten av debatten för att skapa känslor i Europa mot USA.

    "USA ska på begäran av Turkiet och Ryssland lägga ned en militärbas i Grekland."

    "Åh fy fan! Trump är Putins knähund!"

    Verkligheten:

    Det är en grekisk militärbas där USA har hyrt in några hundra soldater
    som jobbat med att lossa amerikanska fartyg med militärmateriel i en grekisk hamn som USA dessutom betalat för att rusta upp.

    Det finns ingen amerikansk bas att lägga ned till att börja med

    .
    Det felaktiga påståendet som spreds i nyhetstext och i social media



  • Anonym (X)
    Kermit1561 skrev 2025-03-03 16:30:51 följande:
    Det är rätt stor skillnad på att det hände en gång 2022 och att det är en daglig företeelse där Trump & co gör dokusåpa av världspolitik för att de inte har en aning om vad de gör men är väldigt duktiga på pr-stunts. 
    De vet förstås precis vad de gör. Trumps regler nummer 7 och nummer 8 i hans Art of the Deal
    .



    .

    Men nu var poängen att Zelinski inte bara retat upp Trump utan även Biden med krav och  "otacksamhet"
  • Anonym (X)
    Kermit1561 skrev 2025-03-03 16:41:25 följande:
    Frågan är väl om det bygget får fortsätta, han skall ju skära kostnaderna för försvaren med 50%. 
    Bygget betalas i huvudsak av Rumänien och USA planerar att flytta trupper från Tyskland dit.

    Fullt logiskt.

    En gång i tiden stod Sovjets stridsvagnar i Östtyskland och då var det naturligt att placera Natotrupperna i Centraleuropa och Tyskland.

    Nu är fronten mellan Ryssland och Nato förskjuten österut så då är det rimligt att Natotrupperna också förläggs längre österut.
  • Anonym (X)

    1) USA kommer inte att lämna Europa. Man kommer att flytta resurser till Asien men man kommer inte att lämna Europa helt och hållet.

    2) Folk behöver andas. All "galenskap" kring Trump är en del av hans sätt att hantera saker. Se hans regler. Man bör inte reagerar i affekt på allt som sägs och görs (om man inte vill spela på hans villkor) för i slutänden blir resultaten rätt "genomsnittliga" ändå.

  • Anonym (X)
    Dr Nail skrev 2025-03-04 08:20:40 följande:

    Allt militärt stöd från USA till Ukraina är pausat från och med idag, som svar på Zelenskyjs dåliga beteende och otacksamhet.


    För att sätta det i perspektiv. Det frysta stödet är för utrustning motsvarande  en miljard dollar varav en tredjedel redan är i Ukraina och inte kan stoppas. 

    Det ger att runt 650 miljoner dollar stoppas.

    Det motsvara enligt tidigare amerikanska stödpaket ungefär 45-50 stridsvagnar.
    .



    .
    Alltså inte överdrivet mycket i det korta perspektivet men en tydlig politisk markering från USA som man nu måste förhandla sig ur från Europeiskt och ukrainskt håll.
Svar på tråden Fred i Ukraina