Inlägg från: Anonym (Segment 1) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Segment 1)

    Vad är en bra personlighet?

    Enligt dig?

  • Svar på tråden Vad är en bra personlighet?
  • Anonym (Segment 1)

    En bra personlighet enligt mig är någon som:
    vänlig (såklart)
    inga starka åsikter åt något håll (om det nu inte gäller en kris)
    gillar människor och har en i grunden positiv syn på människor 
    ansvarstagande
    känsla för rättvisa
    tolerant för andra människors egenheter
    tar hand om sig själv på bästa sätt
    kan säga nej 
    kan tolka sina känslor på rätt sätt så det inte går ut över andra.

  • Anonym (Segment 1)
    Anonym (grodanboll) skrev 2025-02-21 23:38:39 följande:

    Intressant fråga där..
    En bra personlighet, är det inte så man vill vara själv..
    Varför tycker du att en bra personlighet är att inte ha några starka åsikter? 
    Jag gillar när folk vågar uttrycka sig. 

    En bra presonlighet ur vilket perspektiv. 
    Jag tänker att en personlighet kan vara att man är lätt att tycka om av andra, lätt att ha att göra med, men kanske på bekostnad av sitt mående, om det handlar om peoplepleasing som kan vara en överlevnadsstrategi som döljer det sanna jaget, eller skyddar det sanna jaget. 

    Kanske bra personlighet är egentligen att vara sann mot sig själv i alla lägen och sann mot andra. Att vara vördnadsfull och respektfull och inte tro att man är mer än andra. Att ta ansvar för sig  själv och sitt liv ( men det kanske inte är personlighet), att vara ickedömande, att behandla andra som man själv vill bli behandlad. 
    I grund och botten att känna sig själv väl. 


    Det är väl det jag menar med:

    ansvarstagande (både för sig själv, sina handlingar, hur man uttrycker sig och andra)

    känsla för rättvisa (en form av grundläggande moral)

    tar hand om sig själv på bästa sätt och
    kan säga nej (både fysisk och psykiskt, ingen dörrmatta eller en people pleasing, då såna människor i grund och botten innehar en sårbar form av narcissism)

    kan tolka sina känslor på rätt sätt så det inte går ut över andra. (En person som har en närhet till känslor och inte reagerar genom projicering på andra, eller andra grupperingar av människor)

    Vad gäller starka åsikter, jag föreställer mig en person som är orubblig i sitt synsätt, en oförmåga att betrakta saken från andras ögon. Ingenting positivt i mina ögon.



    Jag eftersträvar det själv och beundrar andra som har den typen av personlighet. Jag ser framför mig en människa med en stark ledaregenskaper.

  • Anonym (Segment 1)
    Xenia skrev 2025-02-22 11:06:46 följande:
    Då är jag ingen bra personlighet enligt dig. Jag har mycket starka åsikter. 

    Ska man vara neutral gentemot Hitler och Stalin? Ska man vara neutral mellan Ryssland och Ukraina? Nej, jag står på offrens sida och är emot diktatorer. Jag är också emot Trump och hur jag än försöker kan jag inte fatta att så många amerikaner röstade på honom. Än mindre kan jag fatta att en del svenskar gillar honom. Jag tycker att har man en (stark) känsla för rättvisa så har man också starka åsikter.

    Jag har nog ingen positiv syn på människor längre, så som världen ser ut.

    Sen tycker jag du verkar anse att man helt själv kan bestämma om man är en "bra personlighet", oavsett vad man upplevt.

    Vad gäller starka åsikter, jag föreställer mig en person som är orubblig i sitt synsätt, en oförmåga att betrakta saken från andras ögon. Ingenting positivt i mina ögon.


    Så t ex så kan du säga något negativt om hitler för att det lirar med personlighetsdraget "känsla för rättvisa" men om du vore en person som hela tiden skulle dra upp hitler så skulle jag antagligen tycka du vore jobbig.

    Det jag radade upp är en bra personlighet enligt mig. Andra kanske tycker att en bra personlighet handlar om att man ska uppvisa starka åsikter ofta.

    Själv eftersträvar jag att försöka uppnå personlighetstypen som jag radade upp. Jag tycker inte att jag är där men har en tänkt riktning.

  • Anonym (Segment 1)
    Anonym (Fruktsallad) skrev 2025-02-22 11:45:23 följande:
    Klurig fråga. Personligen tycker jag nog inte det eftersom woke ligger närmare den ideala samhällsbilden som till stor del anammas av politiker och media.

    Vad tycker du?
    Tycker sk woke ligger närmare "känsla för rättvisa" än motsatsen. t ex en person som inte känner sig kränkt om en transa befinner sig i det allmänna rummet.

    Motsatsen skulle i så fall vara en person som högljudd protesterar mot att en transa befinner sig i det allmänna rummet. Dvs "starka åsikter"

    Såg en video om en Karen som protesterade över att det satt några transor i hotelllobbyn. "I want to talk to your manager" och att pojkar kommer att operera bort deras snoppar för att de såg transor. Typexempel på en dålig personlighet (enligt mig förstås)
  • Anonym (Segment 1)

    "Tolerant för andra människors egenheter" skulle nog också klassas som woke.

    Verkar som en bra personlighet (enligt mig och de saker jag radade upp) rör sig i spektrumet "woke"

  • Anonym (Segment 1)
    Xenia skrev 2025-02-22 14:21:17 följande:
    Finns ju ingen orsak att dra upp Hitler i tid och otid. Men mtp kriget i Ukraina och Putin och Trump så skulle jag påpeka vissa likheter. Att vara som majoriteten kan vara att just inte ha några starka åsikter utan hålla tyst om omgivningen inte delar dem. Jag tycker problemet inte är att folk har starka åsikter utan att de är fega och inte vill stöta sig med folk. Typ "antirasist i Sverige, rasist i Sydafrika".

    Dessutom tycker jag många är så tröga och fantasilösa. "Det där ligger långt borta, det lägger jag mig inte i."
    Tror inte man ska förväxla inga starka åsikter med att vända kappan för vinden. Exemplet du drar upp landar i konflikt med många andra av mina punkter

    vänlig (såklart)
    inga starka åsikter åt något håll (om det nu inte gäller en kris)
    gillar människor och har en i grunden positiv syn på människor 
    ansvarstagande
    känsla för rättvisa
    tolerant för andra människors egenheter
    tar hand om sig själv på bästa sätt
    kan säga nej 
    kan tolka sina känslor på rätt sätt så det inte går ut över andra.
Svar på tråden Vad är en bra personlighet?