Inlägg från: Anonym (Ful) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Ful)

    Begynnelse till tandlossning

    Jag är så ledsen och besviken på hur jag tagit hand om min hälsa.
    För ett par år sedan hade jag vita, nästintill perfekta tänder (naturligt).
    Sedan började jag må väldigt dåligt med ångest och depression.
    Blev sämre på att ha rutin kring tandborstning osv. Men det värsta av allt, jag gick med på att börja äta antidepressiva. I flera omgångar.

    Nu, för ett par månader sedan har jag vågat läsa mig till att själva tabletterna - på grund av minskad salivproduktion - kan ge tandlossning.
    Senast jag var hos tandläkaren sade de att jag har begynnelse till tandlossning, och det går inte att återställa. :(

    Jag använder tandpetare, tandtråd osv. så det är inte där problemet ligger. Utan det är de jäkla tabletterna!!! Jag är så ledsen att jag ens gick med på det här.
    Har en bild på mig från innan jag började med tabletterna. Jag hade vita, raka, starka tänder. (naturligt vita). 
    Nu ser de svagare ut, med sämre tandkött och sämre emalj osv.

    Det går ju inte att gå tillbaka i tiden! Jag är så ledsen och jag får panik!!! :(
    Kommer aldrig få tillbaka mina tänder som de var. 
    Vill bara dö!! :(
    Varför lyssnade jag ens på de idiotiska läkarna? 
    Jag hatar att få panik varje dag jag borstar tänderna, eller bara kollar mig i spegeln för jag är så ful. 

  • Svar på tråden Begynnelse till tandlossning
  • Anonym (Ful)

    Det är ju en biverkning av tabletterna. 
    Diabetes har de nyligen kollat, och det hade jag inte, enligt läkaren. 

  • Anonym (Ful)

    Konstiga svar, är du läkare själv kanske? 

  • Anonym (Ful)
    Wayward skrev 2025-03-05 17:41:52 följande:
    Vad menar du? Diabetes kan leda till tandlossning,  och det var väl ändå tur, att du inte hade diabetes, nu när du hade sån otur med tänderna..,Vad I svaren är konstigt?
    Att du "skrev tur i oturen", och helt avfärdade min kritik att vården skriver ut antidepressiva utan att berätta att en av biverkningarna är muntorrhet som kan leda till tandlossning. Att de förespråkar dessa tabletter som första och ofta enda åtgärd till ångest/depression osv.

    Tandlossningen är alltså inte pga. diabetes utan pga. biverkning av läkemedel. (Högst troligt):
Svar på tråden Begynnelse till tandlossning