Inlägg från: AndreaBD |Visa alla inlägg
  • AndreaBD

    För er som undrar varför många bojkottar varor från USA

    Anonym (Antiextremist) skrev 2025-04-03 00:14:45 följande:
    Nej, det är verkligen inte tydligt. Du skrev bara "Inte riktigt" på min kommentar där jag hävdade att lobyistiska organisationer är ett hot mot USA. Menar du att USAs politiker inte är korumperade eller att de är det? Du kan väl utveckla ditt resonemang så att vi förstår vad du menar? Jag själv tycker arr lobbying påverkar USAs politiker i så pass stor omfattning att det räknas som korruption. Lobbying hotar demokratin genom att stora rika organisationer köper sig inflytande över politiska beslut, vilket går emot principen att beslut ska fattas med allmänhetens bästa i åtanke. Vad kan du om AIPAC? AIPAC tex påverkar USAs politik otroligt mycket. Det förstår man när när man läser om att USA fortsätter att skicka miljarder dollar till Israel men gör otroligt hårda besparingar mot sina egna medborgare. 
    Diskutera ÄMNET!
  • AndreaBD
    Anonym (Aw) skrev 2025-04-13 08:51:10 följande:
    Vi får se hur det implementeras. Jag ställer mig tvivlande.  

    Frågan är om anti-christian bias verkligen existerar isf borde det beläggas med statistiska samband. Hanteras vandalism annorlunda beroende på egendomens religiösa tillhörighet och vilka religioner försummas isf. Vilket inte görs. Vi ser redan nu hur administrationen hanterar kritik mot Israel där personer med laglig rätt att vistas i landet slängs ut för att de kritiserar Israel/zionism. Yttrandefrihet är inget de bryr sig om.     
    Åter igen - bagatellisering av antisemitism! Nej, det handlar definitivt  inte om Israel-kritik, utan om hat mot judar. 

    www.hillel.org/antisemitism-on-college-campuses-incident-tracking/

    edition.cnn.com/2025/03/10/us/department-of-education-warning-universities-title-vi-antisemitism/index.html
  • AndreaBD
    Anonym (Antiextremist) skrev 2025-04-15 00:16:42 följande:
    Yttrandefrihet är på väg att försvinna i USA. Att kritisera Israel för folkmord och etnisk rensning börjar bli förbjudet.
    Ren osanning. 
  • AndreaBD
    Anonym (Antiextremist) skrev 2025-04-15 15:10:49 följande:
    Den cyniska manipulationen av termen "antisemitism" för att tysta kritiken av Israels politik gentemot palestinier är ett allvarligt problem som undergräver genuina ansträngningar för att bekämpa verklig antisemitism. Det gör också att vår yttrandefrihet kraftigt erroderas.
    Snacka om ren snack, ingen logik i resonemanget! 
  • AndreaBD
    Anonym (Antiextremist) skrev 2025-04-15 15:14:50 följande:
    USA har aldrig skyddat varken EU eller Sverige. USA har alltid bara skyddat sina egna intressen. De flesta som skyddar Trump är antingen israelvänner eller högerextrrmister. Detta eftersom Trump skickar miljarder dollar till Israel och driver en högerextremistisk politik.
    Det stämmer inte alls. 

    "Inom Nato var frågan om kontrollen av kärnvapen konfliktfylld. Det hade den varit ända sedan Nato 1954 beslutat att amerikanska kärnvapen var nödvändiga för alliansens försvar. USA försäkrade att landet skulle avfyra sina kärnvapen mot Sovjetunionen om Europa blev angripet (kärnvapengarantin)."

    www.ui.se/landguiden/internationella-organisationer/nato/framvaxten/

    "Därför fattade Nato 1979 det så kallade dubbelbeslutet. Enligt detta skulle Nato placera ut 572 kärnvapenstridsspetsar med medeldistansräckvidd (Intermediate-Range Nuclear Forces, INF) i bland annat Västtyskland och Storbritannien   ..................... Utplaceringarna inleddes 1983. Dagen efter det att de första robotarna anlänt till Västtyskland avbröt Sovjetunionen alla nedrustningsförhandlingar med omedelbar verkan, offentliggjorde planer på utplacering av nya kärnvapen i Europa och vägrade ange något datum för nya förhandlingar med USA."

    Som ett försök att lugna de länder som ville närma sig Nato utan att irritera Ryssland inrättades efter ett amerikanskt initiativ en ny samarbetsform inom den europeiska säkerhetspolitiken, Partnerskap för fred (PFF), vid Natos toppmöte i januari 1994. Genom att ansluta sig till PFF fick europeiska länder i den europeiska säkerhets- och samarbetsorganisationen OSSE som inte var medlemmar i Nato, till exempel Sverige, möjlighet att samarbeta med alliansen.
  • AndreaBD
    Anonym (Antiextremist) skrev 2025-04-15 17:27:50 följande:
    Kan du förklara varför? 
    Det är väl ganska uppenbart? 

    Termen antisemitism manipuleras inte, varken cyniskt eller annars.

    Nej, det används inte för att tysta kritik mot Israel. Antigen är det antisemtiskt eller så är det inte det. Och alla vet att kritik mot Israel inte är antisemitism. Du försöker bara avleda. 

    "undergräver ansträngningar att bekämpa verklig antisemitism" Ologiskt. Det skulle ju snarare göra att folk är försiktiga med vad de säger, så hur skulle det undergräva. 

    Och det skadar yttrandefrihet lika lite som lagen mot hets mot folkgrupp gör. Det är i grunden samma sak. 
  • AndreaBD
    Anonym (Antiextremist) skrev 2025-04-16 18:40:38 följande:
    Flera doktorer i historia berättar om hur israelvänner kväver yttrandefrihet.

    www.aftonbladet.se/kultur/a/8qzaXr/palestinadebatten-pekar-mot-ett-mer-auktoritart-samhalle

    "I detta samhällsklimat stämplas alla solidaritetsyttringar med Palestina rutinmässigt som antisemitism. I december anklagades en kyrka i Darmstadt för att sprida "judehat" och "öppen Hamaspropaganda". Som bevis publicerades foton på hjärtformade julkakor med texterna "Ceasefire now" och "Never again for anyone". "
    Det där hade vi redan rett ut i en annan tråd, att det INTE var så. Så du hävdar det här igen mot bättre vetande? 

    Efter att prästen fick reda på vad som hade sålts där överväger han själv att polisanmäla. 

    Det här sammanfattar det bra:

    "Nach Augenzeugenberichten und vorliegendem Bildmaterial seien "sämtliche Register gezogen worden, um Israel zu dämonisieren und zu delegitimieren","

    www.evangelisch.de/inhalte/237451/19-12-2024/antisemitische-symbole-kirchengemeinde-erwaegt-selbst-anzeige

    Min översättning: Enligt ögonvittnen och foton så har man använt alla medel för att demonisera och deligitimera Israel. 

    Även i Sverige skulle detta falla under hets mot folkgrupp. 
  • AndreaBD
    Anonym (Antiextremist) skrev 2025-04-16 18:40:38 följande:
    Flera doktorer i historia berättar om hur israelvänner kväver yttrandefrihet.

    www.aftonbladet.se/kultur/a/8qzaXr/palestinadebatten-pekar-mot-ett-mer-auktoritart-samhalle

    "I detta samhällsklimat stämplas alla solidaritetsyttringar med Palestina rutinmässigt som antisemitism. I december anklagades en kyrka i Darmstadt för att sprida "judehat" och "öppen Hamaspropaganda". Som bevis publicerades foton på hjärtformade julkakor med texterna "Ceasefire now" och "Never again for anyone". "

    "Israels försvarare har under det senaste året försökt tysta ned sina motståndare genom att misstänkliggöra deras motiv, framställa deras åsikter som oförenliga med svenska värderingar och begränsa deras möjligheter att över huvud taget yttra sig."

    "Sammanblandningen av antisemitism och antisionism bygger på en oförmåga att skilja på judar som grupp och Israel som stat."
    Denna texten är full av osanningar:
    1. Händelsen på julmarknaden i Darmstadt. Det som såldes där var hatisk mot judar, inte bara pro-palestiniskt. Och det vet du, det har vi kollat upp i en annan tråd.
    2. Kulturföreningen Oyoun: Det stämmer inte heller att de bara skulle ha en temakväll om Palestina, utan sanningen är att de bjöds in till en event, men en judisk förening bjöds också in. Och då krävde Oyoun att man skulle utesluta den judiska föreningen. Det var på hösten 2023.  

    "Der Fall Oyoun

    Der Streit zwischen dem Kulturzentrum Oyoun und der Kulturverwaltung begann 2022. Damals verlangte die Verwaltung erstmals die Absage einer Veranstaltung des Vereins Jüdische Stimme für einen gerechten Frieden in Nahost in den Räumen des Oyoun an der Neuköllner Lucy-Lameck-Straße. Der umstrittene Verein kritisiert die israelische Palästina-Politik scharf, Mitglieder sind teilweise BDS-Unterstützer*innen."

    taz.de/Kulturzentrum-Oyoun-in-Berlin-Neukoelln/!5999103/


  • AndreaBD

    3. Osanning ifrån texten ovan: Tyskland har inte förbjudit pro-palestinska demonstrationer. 

    Det finns exakt info om vad som är tillåtet och kort sammanfattat så får man inte uppmana till våld (mot en folkgrupp t.ex.) eller uttrycka stöd mot en organisation som är mot Tysklands grundlag. Så har det varit i Tyskland i många årtionden. På 1980-talet var det mest nynazister, nu är det Hamas-supporters. Man får alltså demonstrera med Palestina-flagga, men inte med Hamas-flagga. 

    www.butenunbinnen.de/nachrichten/demonstrationen-pro-palaestina-rechte-verbot-bremen-100.html

    Och det här är bara osanningar om Tyskland. Orkar inte kolla allt de har sagt om Sverige också. Men det lär ju finnas fler osanningar. 

  • AndreaBD

    4. Det där med professorerna som blev av med sina jobb, var överdrivet. Det handlade om två gästproffesorer och en vanlig professor. Den senare var redan i flera år medlem i den ganska extrema gruppen BDS, men hade nu yttrat sig antisemiskt. 

Svar på tråden För er som undrar varför många bojkottar varor från USA