Inlägg från: Anonym (Lycka till) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Lycka till)

    Kan anteckningar räknas som personligt påhopp?

    Det du borde göra är att säga till ditt barn att det inte är ok att använda ord som liknar bajs när man ska beskriva sin lärare. Det hade kanske byggt upp någon form av auktoritet och respekt. Oavsett vad som var sant eller inte.


    Att du kämpar med näbbar och klor för att ditt barn har rätt att kalla läraren bajs eller liknande, kommer i längden mest att drabba ditt barn i form av icke framgångsrika attityder mm.

  • Anonym (Lycka till)
    Anonym skrev 2025-04-08 21:37:48 följande:

    Du hänger upp dig för mycket på "personligt påhopp". Det spelar inte så stor roll vad läraren kallade det. Juridik kan du glömma, barnet är inte polisanmält.
    Skrivmateriel som barnen får av skolan och som förvaras i skolan är inte barnens privata tillhörigheter.

    Ta till dig att ditt barn gjort något olämpligt. Diskutera med ditt barn hur hen kan göra nästa gång. Hur barnet kan hantera sina känslor så att det inte får problem med lärare eller andra. Se det som ett tillfälle där barnet kan lära sig något och utvecklas


    Du gör poängen tydlig på ett enkelt sätt.
Svar på tråden Kan anteckningar räknas som personligt påhopp?