Har rätt i det du skriver.
Förstår att det aldrig går att räkna med bara vinst. Och såklart får man göra egen research oxå, min undran är om man våga lita på tips man får?
Det finns ju massor av aktier att läsa om och massor att läsa om varje så min tanke där är hur pass man våga följa tips från tex Per Stolt, som nämns mycket. Har egen YouTube sida bla.
OBS, menar inte att blint följa och köpa för alla sina pengar för att någon ger ett tips. Och givetvis måste man sprida risken osv.
Tänker mer att om man kan följa folk som håller på på heltid med sånthär så skulle det ju hjälpa en väldigt mycket på traven. Och minska antalet aktier som man måste läsa på om.
Räknar inte heller med någon raketfart eller eller går i någon tro om att jag ska bli rik på nolltid.
Har du tips på någon bra indexfond?
Jag har nog behov av även det.