Anonym (Lilla jag) skrev 2025-04-22 18:07:20 följande:
Ja fast barnbarnen får inte lika mycket var, tror du missuppfattat mitt svar.
Ex. dotter 1: 3 barn, 400 kr/var jul och födelsedag SUMMA 2400 kr
Dotter 2: 2 barn. 600 kr/var jul och födelsedag. SUMMA 2400 kr.
Son 3: 2 barn. 600 kr/var jul och födelsedag. SUMMA 2400 kr
son 4: Inga barn. Han får 1200 kr på sin födelsedag och 1200 kr i julklapp. SUMMA 2400 kr
MIna barn som har egna barn får alltså inga egna presenter då pengarna går till deras barn istället.
Nej det låter helt snedvridet. Så om din son nummer fyra får ett barn så kommer det barnbarnet få 1200 per högtid när ett annat barnbarn får 400? Blir ju väldigt stor skillnad. Och även om du tycker det är rättvist per familj så blir det ju orättvist för det enskilda barnbarnet.
Dessutom som nån skrev så firar man ju det enskilda barnet. Inte familjen som en enhet.
För det första. Om du ger saker tycker jag inte du behöver räkna i kronor och ören över huvud taget. Det är ingen som vet exakt vad du betalat ändå. Då blir det mera helheten och antal paket som blir det viktiga. Skit i vad det kostar.
För det andra . Om du ger rena pengar. Ge helt rättvist mellan barnbarnen. Det ser inte bra ut annars. Sänk summan på varje barnbarn istället om det är för mycket pengar.
Nu tycker jag det är helt onödigt av vuxna människor att ge julklappar etc till varandra men om du prompt vill att det ska vara rättvist eller om dina barn klagar på att det blir mindre kvar av arvet för att syrran har fler ungar. Ja då är det bättre att de ger mellanskillnaden till dina barn isället.
Då blir det rättvist mellan barnbarnen och rättvis mellan familjerna om man nu är lagd åt det hållet att man tycker att några hundringar spelar roll.