Kommentarer om min vikt
Såna här personer bemöter man bäst med att ställa en motfråga. Tex när hon säger, herre Gud du smälter snart ihop. Svarar du: vad menar du? Hon får då förklara sej. Sen ställer du ytterligare en motfråga till hennes svar. Antagligen kommer hon med en lite lam ursäkt som t.ex. Ja jag är orolig för att du ska få en massa följdsjukdomar för jag ser ju att du gått upp i vikt. Då
svarar du typ. Jag föresätter att du är intelligent nog att förstå att jag vet det och att jag är fullt medveten om vad det innebär, men varför väljer du att kommentera det? Och så håller du på så tills hon blir allt mer obekväm. Funkar alltid på den här typen av elaka besserwissrar.
Det man inte ska göra är att säga hur dumma i huvudet man egentligen tycker att dom är. Det biter inte. Nej tryck tillbaka med samma medici.