Första IVF-försöket. Nervös, tips?
Då var ET genomförd och det gick jättebra! Resultatet blev 3 blastocyster, några embryon odlas vidare till imorgon dag 6 (de behövde lite mer tid). Två föll bort pga de var lite för långsamma. Men samtliga ägg befruktades normalt så det känns jättebra! Läkaren var så nöjd och sa att blastocysten var av toppkvalitet :). Så nu börjar ruvardagarna och så blir det graviditesttest i slutet av månaden!
Ja jag fortsätter med nässprayen i lägre dos då det fungerar som ett hinder för ägglossning (säger dom...), medan i hög dos sätts man i klimakteriet. Så det är egentligen en agonist och inte antagonist men det ska ha samma effekt på något magiskt sätt. Jag håller tummarna att mina ägg växer bra, och håller sig kvar där de ska tills äggplock!


även om jag förstår att du är orolig och stressad. Det var ju positivt att det blev befruktat och håller också mina tummar och tår för att det ska fortsätta i önskvärd riktning!!
men då hade jag en stor cysta på 12 cm som tyngde ner den.