• fornminne

    Tror jag är autistisk. Livet funkar inte.

    För det första, sluta klandra dig själv. Oavsett om du har npf eller bara drag av det, kan du inte hjälpa att du är som du är. Det låter som du gör så gott du kan, och du skadar ingen. Man har ett ansvar för hur man beter sig, oavsett hur man mår, men dina svårigheter verkar främst drabba dig själv.

    Därför tycker jag att du ska sluta ha så höga krav på dig själv. Man måste inte vara social eller fixa allt galant. Många neurotypiska känner också igen sig i delar av det du skriver, mem kanske i mindre grad.

    Sen tycker jag att du ska söka hjälp. Kanske börja med att gå och prata med någon. Berätta om dina problem. Det är inte bra att krascha, och du kan få stöd och verktyg för att hantera tillvaron bättre, samt anpassa ditt liv efter de styrkor och begränsningar du har. 

Svar på tråden Tror jag är autistisk. Livet funkar inte.